Yüzde 238 kazandırdı! Borsada yeniden halka arz rüzgarı mı başladı?

Prof. Dr. Abdülkadir Develi detayları şu ifadelerle aktardı;

Şu an talep görüyor. Geçtiğimiz yıl ifade etmiştik. Burada ciddi bir getiri söz konusu. Enflasyon ile mukayese dediğimiz ama çok üzerinde bir reel getiriden bahsediyoruz. Bu oldukça iyi. Yatırımcı burada şuna bakacak. 2023 yılında dövizde bakıldığı zaman enflasyonu gerisinde bir artış söz konusu oldu.

Altındaki sürece bakıldığında İsrail-Filistin savaşından önce size göre %25 değerlenmiş bir vaziyette. Dolayısıyla burada yatırımcı borsaya daha fazla talep etme durumunda şu anda ve bu noktada da zaten 2023 yılının son çeyreğindeki kayıpları borsa hızlı bir şekilde ocak ve şubat ayında geri elde etti. Halka arzlar ilave bir getiri sağladılar.

Bir taraftan şirketler ve firmalar açısından bakıldığı zaman özellikle politika faizi yüksek olduğu süreçlerde finansman ihtiyaçlarının karşılamanın makul yollarında en makul yol bu. Aslında diğer taraftan ise yatırımcı da şu süreç içerisinde küçük yatırımcı özellikle verilere baktığı zaman borsada bir ivmelenme durumu söz konusu. Halka arzlarda ise bunun ötesinde bir ivmeleme durumu söz konusu.

Halka arzlarda hemen bu noktada talep edildiği zaman, bunun getirisi olduğu bu noktada bir tecrübe edildi 2023 yılında.

Dolayısıyla 2024 yılında da bu noktada bir diri bir talepten biz bahsedebiliriz. Bu enflasyonla mücadele noktasınız aslında iyi bir şey. Çünkü burada hem tasarruf eylemi artar hem tüketim eylemi burada azalır. Küçük yatırımcı özellikle daha az tüketerek, tüketimden kaçınacaktır. Bu enflasyonla mücadele noktasında oldukça önemli. Diğer taraftan ise bu yastık altındaki tasarruflarında üretime reel ekonomiye aktarılma söz konusu. Bu büyüme arttıracaktır.

Bu sene özellikle genel trende de bakmak lazım. Bu yıl içerisinde tabi CDS’lerin düşmesi burada oldukça önemli. Türkiye’nin gri listeden çıkarılma süreci burada oldukça önemli. Ayın 7’sinde Türkiye’nin görünümünün pozitif olarak yükseltilmesi ve not artırımı söz konusu.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku