Uykusuzluk tehdit ediyor

Uykusuzluk tehdit ediyor
expand

Avustralya’daki Flinders Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, insanların sadece yüzde 15’inin önerilen süre kadar uyuduğunu ortaya çıkardı.

68 bin kişi üzerinde yapılan incelemeye göre, yetişkinler için tavsiye edilen günde 7 – 9 saat uyku süresi, çeşitli nedenlerle pek gerçekleşmiyor!

UYKUSUZLUĞA KARŞI 5 ÖNERİ

Peki uzmanların uykusuzluğa karşı önerileri neler? İşte gece uykuya dalmayı kolaylaştıracak 5 yöntem.

1- Nefes egzersizleri

Stres, kaygı ve endişe gibi durumlar uykuya dalmanızı bir hayli zorlaştırabilir. Hızlıca uykuya dalmak için genellikle basit ve rahatlatıcı şeyler hayal ederken nefes egzersizlerine yer verebilirsiniz. Uyumadan önce uygulanan nefes egzersizleri, günlük hayatta yaşadığınız stresi azaltabilir. Yapılan araştırmalara göre pek çok kişi tarafından olumlu sonuç verdiği söylenen bir nefes tekniği bulunuyor: 4-7-8.

Uyuma evresine geçtiğinizde, 4 saniye içinde derin bir nefes alıp 7 saniye boyunca nefesinizi tutun. Tuttuğunuz nefesi 8 saniyede serbest bırakın. Bu teknik zihninizin altında yatan birçok düşünceden uzaklaşmanızı sağlayabilir.

2- Ayak parmaklarını sıkmak

Uyumadan önce ayaklarınızın kasıldığını hissediyorsanız, bedeniniz hâlâ aktif durumda olabilir. Ne kadar uykunuz olursa olsun, bedeniniz uykuya karşı direnmeye devam edebilir.

Uyumadan önce yapmanız gereken ilk şey, kaslarınızı gevşetmek. Ayak parmaklarınızı devamlı olarak kasıp serbest bırakın. Bu sırada içinizden 10’a kadar sayarak uykuya dalabilirsiniz.

3- Uyanık kalmaya çalışmak

Kolayca uyuyabilmek için ‘uyanık kalmaya çalışmak’ kulağa garip gelse de işe yarıyor! Uyumak için çabaladığınızda uykuya dalmak gittikçe zorlaşabilir. Bunun yerine uyanık kalmaya çalıştığınız zaman daha çabuk uykuya dalabilirsiniz. Zihniniz ters psikolojiyi daha çabuk algılar ve hızlıca uykuya dalmanızı sağlayabilir.

4- Dizlerin altına yastık koymak

Uyku pozisyonu, uyku sırasında ve sonrasındaki birçok durumu etkileyebilir. Örneğin saatlerce ters bir uyku pozisyonunda uyumak hem uykuya dalmanızı zorlaştırır hem de kalitesiz bir uykuya sebep olabilir.

Dizlerinizin altına yastık koyarak omurgada oluşan baskıyı azaltabilirsiniz. Eğer yan bir şekilde uyumayı tercih ediyorsanız, dizlerinizin arasına yastık koyarak da rahatça uyuyabilirsiniz.

5- Yüzü soğuk suyla yıkamak

Rahat bir uyku için genellikle sıcak duş önerilir. Uykudan önce sıcak duş almak vücuttaki kasların gevşemesi için faydalı bir yöntem olduğu gibi tam tersi de işe yarıyor. Sanılanın aksine soğuk su, uykuyu açmak yerine nabzı yavaşlatarak daha rahat bir uykuya zemin hazırlar.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku