Trafikte öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Trafikte öfke kontrolü nasıl sağlanır
expand

Trafikte zaman zaman yapılan kural ihlallerine, trafiğin sıkışık olmasına öfke duyabiliyoruz. Bazen yoğun bir mesai sonrası saatlerce trafikte kaldığımızda üstüne açlık, susuzluk ve yorgunluk gibi fizyolojik ihtiyaçlarda eklendiğinde öfkemiz önüne geçilemez bir hal alabiliyor. Bu gibi durumlarda öfkenin altında yatan nedenlere dikkat çeken Psikolog Rabia Yavuz şöyle devam ediyor:

“Trafikte açken, susuzken ya da yorgun hissediyorken öfke duyduğumuzda neden öfkelendiğimizi düşünmeli ve öfkemizin altında yatan nedenlere bakmalıyız. Çünkü o an öfkenin arkasında birden fazla karşılanmamış ihtiyacın olduğunu görmek önemlidir.

Örneğin trafikte birinin kural ihlali yaptığı durumda aynı kural ihlalini kendinizin de yapabileceğini unutmamanız gerekiyor. Böyle bir duruma öfkelenmeden önce olaya nereden baktığımız önemli. Eğer böyle bir durumda öfkeyi bir sorun çözme biçimi olarak görüyorsanız onu kullanma ihtimaliniz de artar. Lakin öfkeyi kontrolden çıkmadan kullanmanın yolları vardır. Zengin bir davranış becerisine sahip bireylerin öfkelerini yönetebilmelerinin sebebi de burada yatmaktadır.”

Trafikte Öfke Kontrolünü Sağlamak için Öneriler

Trafikte öfke kontrolünü sağlamak için önerilerde bulunan Klinik Psikolog Rabia Yavuz, “Trafikte en çok nelere öfkelendiğinizi, hangi durumlarda öfkeyi hissettiğinizi bilmek gerekiyor.

Örneğin trafik sıkışıklığında sinirli hissetmeniz normal bir durum fakat “Şu anda her şey can sıkıcı görünüyor çünkü yorgunum ama biraz dinlendikten sonra böyle hissetmeyeceğim” diyerek bu durumu kabul etmek öfkenizi kontrol etmek için iyi bir başlangıç olacak” diyor. Aynı zamanda öfkenin yoğunlaştığı durum ya da zamanları netleştirebilirsek bu durumlara farklı şekillerde hazırlıklı olabileceğimizden bahseden Klinik Psikolog Rabia Yavuz, “Çoğu insan yorgun olduğunda, aç olduğunda veya acele ettiğinde daha çok öfke duyuyor. Bu riskleri ortadan kaldırabilirsek bazı durumlarda öfkenin önüne geçebiliriz.

Mesela, uykumuzu iyi almak, aç kalmamak, yorgunsak dinlenmek için molalar almak, acele etmemek için planlı davranmak yapabileceklerimizden sadece birkaçı. Ayrıca trafikte sakin kalabilmek için yolculuk sırasında nefes alma egzersizlerini kullanabilir, sakinleştirici müzikler dinleyebilirsiniz” diyor.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku