Son dakika… Bakan Bayraktar: Mayısta elektrik ve doğal gaza zam yok

Son dakika... Bakan Bayraktar: Mayısta elektrik ve doğal gaza zam yok
expand

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın açıklamaları şu şekilde:

“Türkiye’de gidilmemiş herhangi bir coğrafya kalmayacak. Biz tekrar oralara gideceğiz diye bir karar aldık. Gabar bu stratejinin bir sonucudur. Biz denizlerimizde kendi imkanlarımızla, gemilerimizle olacağız dedik. Kendi filomuzu oluşturduk şu anda Türkiye Petrolleri’ni dünyanın en önemli deniz filolarına sahip bir şirket haline getirdik.

’40 BİN VARİL ÜRETİMİ GEÇMİŞ DURUMDA’

Her gün rekor söylüyoruz çünkü Gabar keşfi Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfi. Bugün Şırnak ilimiz Türkiye’nin açık ara en çok petrol üreten ili haline geldi. Bugün 40 bin varil günlük üretimi geçmiş durumda. Çok kaliteli bir petrol üretiyoruz.

‘ARA HEDEF 50 BİN VARİL ÜRETİM’

Yaptığınız çalışmalar, hesaplamalar, sahanın bize söyledikleri, 100 bin varil günlük hedefine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl içerisinde yıl sonuna doğru hedefimiz 33 kuyunun 95’e çıkması. Ara hedefimiz haziran başında 50 bin varile çıkmak. Yıl sonunda 100 bin varil üretim rakamına ulaştırmak. Ulaştığımız gün Türkiye’nin üretimini 200 bin varile getirecek noktaya geleceğiz. Türkiye günlük 200 bin varil petrol üreten bir ülke haline gelmiş olacak.

‘EKONOMİK BÜYÜKLÜK 3 MİLYAR DOLAR’

Gabar’da 100 bin varile ulaştığımızda bugünkü petrol fiyatları ile konuşursak 3 milyar doların üzerinde bir ekonomik büyüklüktür. Bunu biz ithal etmiyoruz bu para bizim ülkemizde kalıyor. Toplam üretimimiz açısından da 200 bin varile çıktığımızda bugünkü petrol fiyatları ile 6 milyar dolar ithalat kalemini önlemiş oluyoruz.

HAKKARİ VE VAN’DAKİ PETROL ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

2024 için çok iddialı bir arama programımız var. 2024 yılında 140 kuyu arama amaçlı açacağız. Van’da Çatak sınırları içerisinde, Hakkari, Şırnak tam kesişim noktasında kazmayı düşündüğümüz kuyu buralarda kuyuları kazacağız. Buralardan inşallah yeni rezervler ekleyeceğiz. Yeni keşifler inşallah buralardan gelecek.

‘LİBYA’DA ANLAŞMAYA ÇOK YAKINIZ’

Libya’da kara sahasında anlaşmaya çok yakınız. Uluslararası petrol şirketleri ile ortaklık yapıyoruz. Libya’da deniz sahası ile ilgiliyiz.

‘SOMALİ’DE SİSMİK ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ’

Bunun son örnekleri Somali, özellikle deniz tarafında ciddi petrol rezervi olduğunu düşündüğümüz alanlarda önemli bir anlaşma imzaladık. Somali ile hedefimiz 2024 yılı bitmeden biz orada tespit ettiğimiz bir lokasyonda sismik çalışmaya başlayacağız. 2025 yılında keşif amaçlı bir derin deniz sondajını yapmayı hedefliyoruz.

‘KARADENİZ’DE PETROL KUYUSU KAZACAĞIZ’

Burada mayıs ayı gibi 5 milyon metreküp güne çıkma hedefimiz var. Biz hep doğal gaz konuşuyoruz. Karadeniz’de petrol emaresi olduğunu düşündüğümüz bir keşif kuyusunu birkaç ay içerisinde kazacağız.

DOĞAL GAZ VE ELEKTRİĞE ZAM OLACAK MI?

En uygun şekilde vatandaşlarımıza nasıl sunarız o çabanın içerisindeyiz. Mayıs ayında zam beklentisi gözükmüyor. Onu da yönetebileceğimizi düşünüyoruz. Gelişmelere göre bunları önümüzdeki süreçte değerlendireceğiz.

MAYIS AYINDA DOĞALGAZA ZAM YOK

87-88 dolara gelen bir petrol fiyatı var. Doğalgazda yukarı yönlü bir hareket görmeye başladık. Bunlardan bağımsız olmamız söz konusu değil. En uygun şekilde vatandaşlarımıza nasıl sunabiliriz çabası içindeyiz. Biz yaşanan seçim süreçlerini geçirdik buna rağmen nisanda zam yapılmadı. Mayısta da zam beklentisi gözükmüyor. Ama gelişmelere göre, piyasadaki durumlara göre bunları değerlendireceğiz.

 

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

Haziran 22, 2024

ABD’de ticari faaliyetler Haziran’da arttı, fiyat baskıları azalıyor

S&P Global tarafından yapılan açıklamaya göre, imalat ve hizmet sektörlerini...

Haziran 22, 2024

Bakan Şimşek: Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine yeni vergi yok

Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku