Sitikolin Nedir, Ne İşe Yarar? Beyin Sağlığı İçin Esas Bileşen Sitikolinin Özellikleri…

Sitikolin Nedir, Ne İşe Yarar Beyin Sağlığı İçin Esas Bileşen Sitikolinin Özellikleri...
expand

KAYNAKCnnturk.com

  Sitikolin Nedir?

 Sitikolin, vücudumuzda doğal olarak oluşan bir beyin kimyasalı olarak tanımlanabilir. İlaç olarak da ağızdan takviye şeklinde alınabilir veya damara enjeksiyon ya da kas içine atış şeklinde verilebilir.

 Sitikolin, aynı zamanda diğer adıyla alfa-glicerofosfokolin ya da A-GPC olarak da bilinir. Beyin fonksiyonlarının yanı sıra bellek performansını arttırmak adına da kullanılan bir besin takviyesi olarak karşımıza çıkar. Hafıza ve öğrenme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

 Sitikolin Ne İşe Yarar?

 Sitikolin, bir beyin kimyasalı olan fosfatidilkolin üretiminde rol oynar. Bu beyin kimyasalı ise kişinin beyin fonksiyonu adına oldukça önemlidir. Sitikolin aynı zamanda beyinde mesaj göndermeye yarayan diğer kimyasalların da miktarını artırabilmektedir.

 Kişide yaşın ilerlemesi ile birlikte doğal olarak ortaya çıkan hafıza ve düşünme yetisinde azalma sitikolin takviyesi ile tekrar düzene girmektedir. Sitikolin almak genel olarak 50 ila 85 yaş aralığındaki kişilerde hafıza kaybına yardımcı olması ile dikkat çekiyor.

 Beyin Sağlığı İçin Esas Bileşen Sitikolin Özellikleri

 Sitikolin özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. Bunların ilki;

 Geliştirilmiş bilişsel işlev: Özellikle odaklanma, hafıza ve yürütme işlevi konusunda bilişsel geliştirici etkileri olduğu bilinmektedir. Hem sağlıklı kişilerde hem de hafif bilişsel bozukluğu ortaya çıkan insanlarda, hafıza yenileme, hatırlama ve tanımayı büyük ölçüde geliştirdiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda özellikle zorlu bilişsel görevleri yapma hususunda sorun yaşayan sağlıklı bireylerde de dikkat ve odaklanmayı iyileştirdiği bilinmektedir.

 Nöroprotektif etkiler: İskemik inme, Alzheimer, travmatik beyin hasarı ve Parkinson hastalığı gibi benzeri nörodejeneratif hastalıklar dahil çeşitli yaralanma durumlarından beyin hücrelerinin hasar görmesini önlemeyi sağlayan nöroprotektif etkilere sahiptir. Sitikolin aynı zamanda yaşa bağlı olarak gelişen bilişsel gerilemeye de katkıda bulunduğu gözlemlenen beyindeki oksidatif stresi ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 Geliştirilmiş görsel işlev: Sitikolin unsurunun, optik sinire zarar vermekte olan ve görme kaybına sebebiyet verebilen bir durum olan glokomlu kimselerde görsel işlevi iyileştirdiği bilinmektedir.

 Geliştirilmiş atletik performans: Sitikolin kişide ki motor işlevi iyileştirmeye ve yorgunluğu azaltarak daha atletik performansa sahip olmaya olanak sağlar. 

 Belirli tıbbi durumlar adına potansiyel tedavi: İnme, travmatik beyin hasarı, Parkinson hastalığı dahil çeşitli hastalıkların tedavisinde potansiyel kullanımı yönünden incelenmiştir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu bilinen ön çalışmalar, sitikolin unsurunun bu koşullarda faydalı olabileceği düşünülmektedir.

 Hangi Besinlerde Sitikolin Bulunur?

 Sitikolin beyin için önemli olan bir kimyasal sıvıdır. Doğrudan besinlerde bulunması mümkün değildir ancak kolinden vücutta sitikolin üretilmektedir. Genellikle yumurta, karaciğer, yer fıstığı gibi gıdalarda bulunan ve temel bir besin olan kolinden, sitikolin üretilir. Fakat beyindeki kolin seviyesini artırmak adına takviye olarak da tüketimi mümkündür.

Haziran 13, 2024

KKM’de gerileme devam ediyor

Kur Korumalı Mevduat tutarı 2 trilyon 98 milyar 146 milyon...

Haziran 13, 2024

Kırşehir bayram namazı saat kaçta? Kırşehir 2024 Kurban Bayramı namazı vakti, saati Diyanet

KAYNAKCnnturk.comKurban Bayramı’nda bayram namazı sonrasında kurban ibadetini yerine getirecek olan...

Haziran 13, 2024

Bursa Valiliği’nden Sinan Ateş’in ablası Selma Ateş’le ilgili açıklama

Bursa Valiliği'nden yapılan açıklama şu şekilde;12.06.2024 günü bazı basın yayın...

Haziran 13, 2024

Adana bayram namazı saat kaçta 2024? Adana Kurban Bayramı namazı vakti Diyanet!

KAYNAKCnnturk.comAdana bayram namazı saatleri mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle gündemde yer...

Haziran 13, 2024

SON DAKİKA… Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde

TCMB toplam rezervleri, 7 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre...

Haziran 13, 2024

Hizbullah, İsrail sınırına füze atıyor: CNN TÜRK ekibi sıcak nokta Lübnan sınırında!

İsrail-Lübnan sınırında süren gerilimde tansiyon düşmüyor. Gazze’deki savaşın Lübnan’a da...

KKM’de gerileme devam ediyor

Kur Korumalı Mevduat tutarı 2 trilyon 98 milyar 146 milyon liraya geriledi. Haberin Devamı Haberin Devamı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Kur Korumalı Mevduata ilişkin

Daha Fazla Oku