Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir? Şeker Pancarı İle Ne Yapılır?

Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir Şeker Pancarı İle Ne Yapılır
expand

Şeker Pancarının Faydaları Nedir?

Şeker hayatımızın bir parçasıdır. Alkolsüz içecekler, hamur işleri, kekler ve hatta belirli soslar ve işlenmiş gıdalar yoluyla düzenli olarak tüketiyoruz. Pancar şekerinin ne olduğunu biliyor musun? Pancar şekeri, şeker pancarından çıkarılır. Genellikle salatalarda yediğimiz pancar ailesinden bir kök sebzedir. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak bu bitki, şeker kamışıyla birlikte dünya çapında rafine şeker (beyaz şeker) üretmek için en yaygın kullanılan bitkidir.

Pancar şekerine hafif bir yanmış şeker tadı veren hafif oksitlenmiş dokunuşlu topraksı bir aroması vardır. Şeker kamışı tatlı bir tat ve meyvemsi bir aromaya sahiptir.
Şeker kamışı, pancar şekerine göre daha kolay karamelize edilebilir. İkincisinin dokusu daha gevrek olabilir, bazı turtalar için mükemmel bir dokudur.
Gerçek şu ki, pancar şekeri ile şeker kamışı arasında büyük bir beslenme farkı belirleyen hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Şeker hangi bitkiden gelirse gelsin, glikoz ve fruktoz moleküllerinin bir bileşiği olan sakarozdur.
Pancar yaprakları biraz krem, küçük yapraklar için salata tereyağı veya çiğ bir düğme ile pişmiş, ıspanak gibi yenebilir. Güçlü antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içerirler.

Şeker Pancarı İle Ne Yapılır?

Şeker pancarı, esmer şeker ve pekmez üretiminde de kullanılır. Şimdiye kadar tahmin edebileceğiniz gibi, şekerin bu sebzeden geldiğini bile bilmeden pancar şekeri tüketmişsinizdir. Pancar şekeri elde etmek için bu sebzenin suyunun çıkarılması ve pişirilerek saflaştırılması gerekir.

Çok fazla şeker tüketmek kilo alımına ve şeker hastalığı veya koroner kalp problemleri gibi hastalıkların gelişmesine katkıda bulunabilir. Tükettiğiniz şeker hangi bitkiden gelirse gelsin, alımınızı kontrol etmelisiniz. Dengeli beslenmenin sağlıklı yaşamın temeli olduğunu unutmayın.

Şeker Pancarının Tarihi Nedir?

İspanya’ya Arapların gelişiyle şeker geldi ve Amerika’nın keşfinden sonra İspanyollar yeni kıtaya şeker kamışı ekimini başlattı. 1705 yılında, Fransız kimyager Olivier de Serres, pancar bileşiminin şeker kamışına benzer olduğunu keşfetti. Ancak bu bilgiler ancak 1747 yılından itibaren dikkate alınmaktadır.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan antioksidan, görme yeteneğini korumak ve kalp ve damar sağlığını korumak için doğal bir müttefiktir. Pancar rengini bir pigment olan betanine borçludur. Bu madde kanser hücrelerinin yok edilmesini teşvik eder ve çoğalmalarını önler.

Pancar suyu nitrik oksit, daha sonra nitrit vücut tarafından işlenmesi ve nitrat içeren onları daha etkili hale kaslar bir spor çaba daha az oksijen tüketir olur.

Şeker Pancarı Nasıl Saklanır?

Çiğ, buzdolabının sebze çekmecesinde 2 hafta saklanır. Bununla birlikte, bu tüketim şekli yetkililer tarafından tavsiye edilmemektedir, soğuk müstahzarlarda pişmemiş pancar tüketildikten sonra birkaç gıda zehirlenmesi rapor edilmiştir.

Düdüklü tencerede, boyutuna bağlı olarak 15 ila 30 dakika bekleyin. Kaynar suda 30 dakika ile 1 saat arasında pişirilir. Pancar yapraklarının iki karotenoid türevi içerdiğini unutmayın. Bunlar katarakt, retinitis pigmentosa ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını önleyen güçlü antioksidanlardır.

Bu kök sebzelerdeki antioksidanlar, gözlerinizi sağlıklı tutmaktan fazlasını yapar. Ayrıca hücresel yaşlanmaya karşı mücadelede önemli bir rol oynarlar. Somut olarak antioksidanlar, hücreleri yok eden serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Bu sebze, bağırsak geçişini kolaylaştıran iyi bir lif içeriğine sahiptir. İyi bir sindirim sağlamaktan daha iyi olan pancar, kabızlığı da önler. Antioksidanlar, kardiyovasküler hastalıkta yer alan serbest radikalleri ortadan kaldırırken, lif, kolesterolü ve trigliseridleri düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle kalp hastalığı riski sınırlıdır.

Temmuz 23, 2024

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir? Rüyada Çocuk Doğurmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir?Rüyada doğum yapmak, rüyanın içeriğine...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Köfte Yemek Neye Yorumlanır?

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada köfte görmek kişinin...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Yumurta Kırmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir?Rüyasında kırık yumurta gören...

Temmuz 23, 2024

Erdoğan, Hatay’ın ana vatana katılışının yıl dönümünü tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın ana vatana katılışının yıl dönümünü...

Temmuz 23, 2024

Video Haber | Dilan Polat tahliye olacak mı?

KAYNAKCNN TÜRKTutuklanması, cezaevi günleri. Her şeyiyle gündem oldu. Cezaevinde 8...

Temmuz 23, 2024

Borsa günü düşüşle tamamladı

KAYNAKAABIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 83,22 puan azalırken, toplam...