Sahurda yemelisiniz! Tok tutan yiyecekler! Oruçta Tok Tutan Yiyen Yiyecekler Nelerdir? Ramazan’da Yenilmesi Gereken Yemekler…

Sahurda yemelisiniz Tok tutan yiyecekler Oruçta Tok Tutan Yiyen Yiyecekler Nelerdir Ramazanda Yenilmesi Gereken Yemekler...
expand

Oruçta Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Oruç döneminde tükettiğiniz besinlere özen göstermeniz oldukça önemlidir. Çünkü gün boyu aç ve susuz kalacağınız için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Genellikle oruç tutan kişiler iftarda yemek ağırlıklı çeşitler yerler. Sahurda ise daha hafif ve daha tok tutan besinlere yönelir. İftar ve sahurda tüketebileceğiniz çok sayıda yiyecek vardır. Bazı yiyecekler ise daha çok yok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Çorba

İftarda veya sahurda çorba tercih edebilirsiniz. Çorba hem sağlık açısından hem de tok kalmanız açısından oldukça önemlidir. Tabi Ramazan döneminde tüketeceğiniz çorbanın sebzeli veya tavuklu olması daha iyi olacaktır.

Yoğurt

Oruçlu olduğunuz zaman iftar menünüze yoğurt eklemek tok kalmanız açısından faydalı olacaktır. Ayırca yoğurdun sağlıklı bir yiyecek olduğunu herkes bilir. Bu yüzden Ramazan’da sıklıkla yoğurt yiyebilirsiniz.

Yumurta

Sahurda kahvaltılık ürünler tercih etmek daha doğrudur. Özellikle tok kalmak için haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtayı sahurda tüketeceğiniz için hafif olması açısından haşlama veya tavada az yağlı olarak tercih edebilirsiniz.

Muz

Tok Tutan meyvelerden birisi olan muzu iftar sonrası mutlaka tüketmeniz lazımdır. Lezzetli ve tok tutan bu meyveyi keyifle yiyebilirsiniz.

Ramazan’da Yenilmesi Gereken Yemekler Hangileridir?

Ramazan’da genellikle yağsız veya az yağlı yemekler tercih edilmelidir. Özellikle sahurda kesinlikle siiz rahatsız edecek yiyecekleri tüketmelisiniz. Rahatsız edici ürünler yağlı olan ve ağır olan yemeklerdir. Bu yemeklerden uzak durmakta fayda vardır.

Ramazan’da iftar menünüze balık ızgara, tavuklu patates, patlıcan tava, yeşil fasulye, çorba gibi sağlıklı yemekler ekleyebilirsiniz. Ayrıca yoğurt ve salata sıklıkla tüketilmelidir.

Sahurda ise daha çok kahvaltılık ürünler tercih edilmelidir. İftar ve sahur arasındaki su tüketimi de dengeli olmalıdır. Yani su içmeye bir anda yüklenmemek gerekir. İftardan sahura kadar yavaş yavaş su içilmesi daha sağlıklıdır.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku