Potasyum Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur? Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Potasyum Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur Potasyumun Faydaları Nelerdir
expand

Potasyum Nedir?

Potasyum, vücudumuzdaki elektrolit dengesini düzenleyen maddelerden biridir. İşlevleri çoktur. Böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar ve su tutulmasını önler. Aynı zamanda sabit bir kalp atış hızı sağlar ve kan basıncını sınırlar. Sodyum içeren potasyum, vücutta asit-baz dengesinin pH değerini kabul edilebilir bir seviyede tutmasını sağlar.

Vücudumuzun düzgün çalışması için vazgeçilmez olan potasyum, tüm vücudumuzun asit-baz dengesini korumak için sodyum ile birlikte çalışır. Bu mineral sayesinde kalbimiz de atabilir ve diğer kaslar kasılabilir. Yeterli potasyum bizi yüksek tansiyondan korur ve kalp hastalığı, felç ve osteoporoz riskini azaltır.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Bazı yiyecekler yüksek potasyum içeriğiyle bilinir. Bu mineral özellikle ıspanakta büyük miktarlarda bulunur. Her 100 g’da yaklaşık 302 mg potasyum vardır. Diğer önerilen yiyecekler nelerdir? Kahve bunlardan biridir. Bu sıcak içecek potasyumu yeniler.

Bununla birlikte, genellikle hiperkalemi olarak adlandırılan aşırı doz riskine dikkat edilmesi önerilir. Kandaki potasyum seviyesi normalde yaklaşık 0.2 g / l kan olmalıdır. Bu patoloji genellikle diğer koşullara bağlıdır. Bağırsak kanaması, böbrek sorunları, enfeksiyon. Genellikle kusma ve kalp problemleri ile kendini gösterir. Hiperkalemi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın.

Kuru domates, kuruyemiş ve muz gibi yiyeceklerde de bulunur. Potasyum sinir uyarılarının ve kas kasılmalarının düzgün çalışması için gerekli olduğundan, bir eksiklik kalp kası için de kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Ayrıca ette, yağsız ve özellikle yağlı balıklarda, çikolata ve tam tahıllarda çok bulunur. Yalnızca hayvansal kökenli (tereyağı, krema), bitkisel (sıvı yağ, sebze) veya karışık (margarin) yağlı maddeler pratikte potasyum içermez.

Potasyum Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Genellikle, yüksek tansiyon ile birlikte, bir bağlı olabilir potasyum eksikliği ödeme sebep olur.
Tersine, çok fazla potasyum da kalp üzerinde aynı sonuçlara neden olabilir, gıda takviyelerinde bulunan yüksek dozda potasyum yutulması nedeniyle kalp durması gördük. Bunlar çok nadir vakalardır. Gıdalardan potasyum doz aşımı olduğu bilinen bir durum yoktur. İdrarda çok iyi atılır.

Potasyum, hücrelerin dışında oluşan sodyum ile birlikte hücrelerin içinde çalışır. Bu hareket, kaslara sinir iletimi gönderme etkisine sahiptir ve bu da daha sonra kasılabilir. Bu nedenle potasyum, kardiyovasküler sağlık için gereklidir. Aynı zamanda proteinler ve karbonhidratlar açısından da rolü vardır. Kalbin, kasların ve böbreklerin düzgün çalışmasını sağlamak için serum potasyumu adı verilen potasyum seviyesi dengelenmelidir.

Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Potasyum, vücudun asit-baz dengesinde önemli bir rol oynar ve yemeklerden sonra metabolize olan asitleri nötralize etmeye yardımcı olur. Sinir uyarılarının iletilmesine katılır ve kas kasılması için gereklidir. Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve böylece fazla sodyumun yüksek tansiyonu düşürmek için olumsuz etkilerini telafi eder.

Fazlalık vakaları nispeten nadirdir, kandaki potasyum seviyesi (veya serum potasyumu) normalde böbrekler tarafından düzenlenir ve fazlalık idrarla atılır. Şiddetli eksiklik (veya hipokalemi) vakaları da nispeten nadirdir. Öte yandan, defisit vakaları sıktır ve belirli bir yorgunluk veya halsizlik, kas krampları, şişkinlik veya kabızlık ile kendini gösterir.

Sporcularda (terleyerek büyük bir kısmını giderebilen), menopoz sonrası kadınlarda, hipertansiflerde, yeterince taze meyve ve sebze yemeyenlerde, belirli tıbbi tedaviler görenlerde veya düzenli kullananlarda ihtiyaç artabilir.

Temmuz 23, 2024

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir? Rüyada Çocuk Doğurmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir?Rüyada doğum yapmak, rüyanın içeriğine...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Köfte Yemek Neye Yorumlanır?

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada köfte görmek kişinin...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Yumurta Kırmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir?Rüyasında kırık yumurta gören...

Temmuz 23, 2024

Erdoğan, Hatay’ın ana vatana katılışının yıl dönümünü tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın ana vatana katılışının yıl dönümünü...

Temmuz 23, 2024

Video Haber | Dilan Polat tahliye olacak mı?

KAYNAKCNN TÜRKTutuklanması, cezaevi günleri. Her şeyiyle gündem oldu. Cezaevinde 8...

Temmuz 23, 2024

Borsa günü düşüşle tamamladı

KAYNAKAABIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 83,22 puan azalırken, toplam...