Netanyahu’dan katliam savunması

KAYNAKCNN TÜRK

İsrail’in Refah’ta yerlerinden edilmiş Gazzelilerin bulunduğu çadır kampını vurmuş ve 45 sivil çıkan yangınla birlikte katledilmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu katliamla ilgili ‘teknik bir hata’ olduğunu iddia etti.

Netanyahu, “Refah’ta, olayla ilgisi olmayan yaklaşık bir milyon kişiyi tahliye ettik ve olayla ilgisi olmayanlara zarar vermemek için elimizden gelen tüm çabalara rağmen ne yazık ki dün gece teknik bir arıza yaşandı. Olayı araştırıyoruz, sonuçları sunacağız, çünkü politikamız bu” sözlerini kullandı.

İsrail’de Ana Muhalefet Lideri Yair Lapid ise meclisteki konuşmasında, Netanyahu’ya “Başbakan olarak kalamazsınız, çünkü gerçekte başbakan değilsiniz. Hükümetinizdeki aşırılık yanlılarının rehinesisiniz” ifadelerini kullandı.

İsrail Meclisi’nde Netanyahu’nun genel kurula hitabı sırasında, Gazze’deki İsrailli esirlerin yakınları pankartlarla eylem yaptı. Meclis’te ziyaretçilerin bulunduğu kısımda pankart açan İsrailliler, esirlerin yüzlerinin bulunduğu bir pankartta ‘Gözlerinin İçine Bakın’ yazısıyla Netanyahu’ya tepki gösterdi.

Binyamiin Netanyahu, “Rehinelerin iadesi için var gücüyle mücadele eden İsrail hükümetine yurt içinden ve yurt dışından gelen baskı, İsrail’den kendi varlığını tehlikeye sokacak teslim koşulları talep eden Sinwar’ın konumunu daha da güçlendiriyor. Bu nedenle onlarla anlaşamayız. Açıklığa kavuşturmak istiyorum. Teslim olmaya ve katlanmaya hazır değilim. Savaşın tüm hedefleri tamamlanmadan bitirmeye hazır değilim” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ise rehinelerin kurtarılması için kendilerine baskı yapılmamasını istedi ve “Her akşam tekrarlanan bugün bile burada, bu podyumda tekrarlanan, rehine anlaşmasına engel olduğumuza dair bu sahte haberler, sadece rehine ailelerine zarar vermekle kalmayan sahte bir çarpıtmadır. Bu açık, kalbim onlarla; bu çok daha kötü bir şey yapıyor. Tahliyeyi daha da zora sokuyor, müzakerelere zarar veriyor. Çünkü baskı rehineleri bodrumlarında tutan Sinwar’a değil, İsrail hükümetine yönelik” dedi.

Haziran 22, 2024

Motokurye ve garsona bahşiş vergisi gelecek mi? Bakan Şimşek açıkladı!

KAYNAKCnnturk.comHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motokuryelerin ve garsonların bahşiş...

Haziran 22, 2024

Fenerbahçe’de sağlık kontrolleri başladı! Jose Mourinho…

KAYNAKCnnturk.comFenerbahçe’de yeni sezon antrenmanları başlamadan önce sağlık kontrollerine geçildi.Sarı-lacivertli kulüp,...

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku