Nefes alma zorluğuna dikkat

Nefes alma zorluğuna dikkat
expand

Bir kişi burun estetiği amacıyla cerrahiye başvurduğunda, cerrah genellikle burun yapısını yeniden şekillendirirken aynı zamanda burun içindeki septum gibi yapıları düzeltebilir. Septum, burun boşluğunu iki bölüme ayıran kıkırdak ve kemik bir yapıdır. Eğri veya kırık bir septum, nefes alma zorluğuna neden olabilir.

Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesi veya nefes alma bozukluklarını düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Yüzümüzde ilk göze çarpan organ olan burun yüzün en tanımlayıcı yapısıdır. Rinoplasti küçük bir değişiklik ile kişinin görünümünü büyük ölçüde değiştirebilir. Burnun yüz yapısıyla uyumlu olmaması bazı insanlarda başta özgüven sorunu gibi birçok şikayete neden olur. Ayrıca sıklıkla var olan nefes alma problemi, burnun iç kısmının yeniden şekillendirilmesi ile birlikte düzeltilebilir.

Burun estetiği açık rinoplasti veya kapalı rinoplasti olmak üzere 2 farklı teknikle yapılmaktadır.

Açık rinoplasti: Burun delikleri içerisinde oluşturulan kesiler, burun direğinin orta kısmında ufak bir kesi ile birleştirilerek burun derisi kaldırılır. Böylece burun kıkırdak ve kemik yapıları ortaya konularak operasyon yapılır. Burun fonksiyonlarına veya burun yapısındaki bozukluklara göre gerekli işlemler yapıldıktan sonra deri yerine yatırılarak kesiler kapatılır ve operasyon tamamlanır

Kapalı rinoplasti: Kesiler burun deliklerinin içinden yapılır. Dışarıdan kesi görünmez. Burun çatısında ve burun içinde gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra kesiler kapatılır.

Ameliyat süresi ortalama 3 saat sürmektedir ve hastanın 1 gece hastanede yatması gerekebilir.

Op. Dr. Haşim Aydın, ”Ameliyat sonrasında hastanın başı kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde yatması ödem oluşmasının önlenmesi için önemlidir. Ameliyat sonrasında genellikle çok şiddetli ağrı olmaz ve ağız yoluyla alınan ağrı kesicilerle kolaylıkla geçer. Ameliyat sonrasında burnun tam olarak iyileşmesi her hastada farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak 1 yıl gibi bir süreyi bulmaktadır.” dedi.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku