‘MS tedavisindeki gelişmeler yüz güldürüyor’

MS tedavisindeki gelişmeler yüz güldürüyor
expand

KAYNAK DHA

Her yıl mayıs ayının sonunda MS hastalığıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. MS hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Vusal Necefaliyev, “Dünya genelinde 2,3 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 60 bin kişide görüldüğü tahmin edilen MS hastalığı, kişinin yaşamını etkileyen önemli bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Ancak MS’de tedavi seçenekleri ve başarı oranı her geçen gün artıyor” dedi.

Beyin ve omuriliğin bir kısmında gelişen hasardan kaynaklanan MS hastalığının, özellikle 20-40 yaş arası kadınlarda daha çok görüldüğünü ifade eden Uzm. Dr. Necefaliyev, “MS yaşam süresini kısaltmasa da yaşam kalitesini etkiler. Bazı tipik tanımlayıcı klinik özellikleri olsa da oldukça değişken klinik gidişi ve pek çok türü vardır.

Görmede gelişen ani bulanıklık, denge bozukluğu, mesane ve cinsel fonksiyonlarda bozulma, depresyon gibi çok çeşitli klinik belirtileri olabilir. MS’in genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklandığına dair kanıtlar vardır. 1’inci ve 2’nci derece akrabalarında MS olanlarda hastalık ortaya çıkma riski ortalama 10-20 kat artar” ifadelerini kullandı.

‘MS HASTALARI ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKABİLİR’

Uzm. Dr. Vusal Necefaliyev, erken tanı ve tedavinin MS hastalığında büyük önemi olduğuna dikkat çekerek, erken tanı ile tedaviye başlanan hastalarda daha iyi sonuçlar elde edildiğini, hatta çoğu hastanın normal hayatına devam edebildiğini söyledi.

Necefaliyev şu bilgileri verdi: “Düzenli olarak bir nöroloji uzmanı tarafından takip edilmek, hastada gelişebilecek kötüleşmenin daha erken fark edilmesini, en uygun zamanda tedavi değişimi yapılabilmesini ve hastalığa bağlı gelişebilecek başka sorunlarının fark edilip, müdahale edilmesi sağlıyor.

Dünya MS Farkındalık Günü’nde bir kez daha hastalarımıza artık MS hastalığının tedavisi olmayan ve hayata ümitsizlik ile bakacağınız bir hastalık olmaktan çıktığını hatırlatmak istiyorum. MS tedavisinde yaşanan olumlu gelişmeler geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Günümüzde tedavi seçenekleri genişletilmiş ve hastalığın kontrol altına alınabilmesi için üç farklı basamakta yaklaşık 11 farklı ilaç tedavisi bulunuyor.”

Temmuz 23, 2024

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir? Rüyada Çocuk Doğurmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir?Rüyada doğum yapmak, rüyanın içeriğine...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Köfte Yemek Neye Yorumlanır?

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada köfte görmek kişinin...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Yumurta Kırmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir?Rüyasında kırık yumurta gören...

Temmuz 23, 2024

Erdoğan, Hatay’ın ana vatana katılışının yıl dönümünü tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın ana vatana katılışının yıl dönümünü...

Temmuz 23, 2024

Video Haber | Dilan Polat tahliye olacak mı?

KAYNAKCNN TÜRKTutuklanması, cezaevi günleri. Her şeyiyle gündem oldu. Cezaevinde 8...

Temmuz 23, 2024

Borsa günü düşüşle tamamladı

KAYNAKAABIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 83,22 puan azalırken, toplam...