Milli İstihbarat Akademisi başlıyor

KAYNAKCNN TÜRK

Ocak ayında kurulan Milli İstihbarat Akademisi yakında kapılarını yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açmaya hazırlanıyor. Öğrenci kabul şartları ve akademi ile ilgili genel bilgi vermek üzere Akademi Başkanı Talha Köse Gazete ve televizyonların Ankara Temsilcileri ile bir araya geldi.

Köse, ”İşin mahiyeti akademik. Teşkilata ajan yetiştirmeye dönük olduğu söylentileri doğru değil” dedi.

Köse her üniversite mezunu ile Milli İstihbarat Teşkilatı mensupları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların buraya mastır ve doktora için başvurabileceğini anlattı. Akademi Haziran ayında ilk öğrencilerini alacak.

 MİLLİ İSTİHBARAT AKADEMİSİNE GİRİŞ ŞARTLARI

Milli İstihbarat Akademisi başlıyor

Akademiye girmek isteyenlerde yaş sınırı yok. Ancak lisans derecesi, ALES ve dil puanı istenecek. Bunları karşılayanlara sözlü, yazılı, yeterlilik sınavları yapılacak. Bu sınavlarda dereceye girenlerin akademiye başlayabilmesi için güvenlik tahkikatından da geçmesi gerekecek. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alınacak. İlk aşamada her programa 15 öğrenci kabul edilecek.

Akademide İstihbarat ve Güvenlik Araştırmaları ile Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüleri olacak. Ayrıca dil okulu ile analiz okulu da akademi bünyesinde sertifika programları açacak. Milli İstihbarat Akademisi’nde, tüm kamu kurumlarının faydalanabileceği araştırmalar da yapılacak. Bunun için de iki ayrı araştırma merkezi faaliyet gösterecek. Buralar düşünce kuruluşu gibi çalışacak. Batılı ülkelerde aşırı sağın yükselişi başlıklı ilk rapordan sonra ikinci rapor da akademinin devreye giren internet sitesinde yayınlandı. DEAŞ’ın Horasan yapılanması raporun konusunu oluşturdu. Raporlar ve akademi ile ilgili detaylar www.mia.edu.tr internet sitesinden yayımlanmaya başladı.

Haziran 22, 2024

Kripto para borsası BtcTurk’e siber saldırı

Saldırıda 10 kripto paranın sıcak cüzdanları etkilenirken, soğuk cüzdanların güvende...

Haziran 22, 2024

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden bayram mesaisi

MUĞLA, (DHA)-MUĞLA Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sorunsuz bir bayram geçirmeleri için...

Haziran 22, 2024

Motokurye ve garsona bahşiş vergisi gelecek mi? Bakan Şimşek açıkladı!

KAYNAKCnnturk.comHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motokuryelerin ve garsonların bahşiş...

Haziran 22, 2024

Fenerbahçe’de sağlık kontrolleri başladı! Jose Mourinho…

KAYNAKCnnturk.comFenerbahçe’de yeni sezon antrenmanları başlamadan önce sağlık kontrollerine geçildi.Sarı-lacivertli kulüp,...

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku