Makarna Kilo Aldırır Mı? Makarna Kilo Yapar Mı?

Makarna Kilo Aldırır Mı Makarna Kilo Yapar Mı
expand

Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarna farklı şekillerde pişebilen bir gıdadır. Yoğurtlu, salçalı, peynirli makarna çok seviliyor. Makarna soslu olarak fazla tüketildiğinde kilo aldırabilir. Bu yüzden makarnanın yapılış şekli ve kullanılan sos büyük önem taşımaktadır. Günümüzde tam tahıllı, kepekli makarnalar bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapan bireyler bu tür makarnaları tercih edebilir. Ancak yine yağlı ve çok kalorili soslardan kaçınmak gerekebilir.

Makarna Kilo Yapar mı?

Makarna tam tahıllı ise veya kepekli ise ve aynı zamanda ölçülü tüketilirse kilo yapmaz. Aksine doğru porsiyonda tüketilen makarna oldukça faydalıdır. Özellikle spor öncesi tüketilebilir. Makarna içerisinde yağ, karbonhidrat ve protein bulunmaktadır. Ölçülü ve doğru bir şekilde tüketilirse kilo yapma gibi bir durum olmaz.

Diyette Makarna Tüketmek Mümkün mü?

Diyet ve kilo kontrolü yapan kişiler tam tahıllı veya kepekli makarnaları tüketebilir. Yoğurtlu veya peynirli tam tahıllı makarna kilo aldırmaz. Tam tersine oldukça faydalı olacaktır. Ağır ve çok soslu makarnaları tüketmek diyet yapan kişiler için uygun olmayacaktır. Bunun yerine yoğurt tercih edilebilir. Makarnanın yendiği saat de önemlidir. Özellikle öğlen saatlerinde makarna tüketmek mümkündür. Diyette iken makarna yemek mümkündür. Önemli olan ölçülü olabilmektir.

Makarna Sosları Kilo Yapar mı?

Makarnayı farklı şekillerde pişirmek ve çeşitli soslarla lezzetlendirmek mümkündür. Ancak bu tür makarna tüketimi kilo alımına neden olabilir. Aslında makarna tek başına kilo aldırmaz. Burada kullanılan soslar ve tüketilen makarna miktarı önem kazanmaktadır. Az miktarda öğlen saatlerinde makarnayı tercih etmek doğru olacaktır.

Makarna sosları yağlı ve fazla kalorili olduğundan kilo alımına neden olabilir. Sos yerine doğal domates sosu kullanmak, yoğurtla makarnayı yemek daha doğru olacaktır. Bu tariflerle yapılan makarna kilo alımına neden olmayacaktır. Bazı tercih edilen soslar ne kadar lezzetli olsa da kilo alımına neden olabilir.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku