Kırşehir’in Neyi Meşhur? Kırşehir’in En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

Kırşehirin Neyi Meşhur Kırşehirin En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler
expand

KAYNAKCnnturk.com

Kırşehir

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanan şehri Kırşehir’in tarihi Hititler dönemine kadar uzanmaktadır. Günümüze kadar pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir tarihi miraslarıyla ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Nevşehir ve Kayseri şehirlerine komşu olması nedeniyle de sık sık ziyaret edilen Kırşehir Anadolu kültürü ve misafirperverliğini en iyi yansıtan şehirlerden biridir.

Kırşehir’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Cacabay Medresesi, Kale Höyük Arkeoloji Müzesi, Ahi Evran Külliyesi, Japon Bahçesi, Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Kırşehir Kent Park bulunmaktadır.

Kırşehir’in Neyi Meşhur?

Hititler döneminden günümüze kadar pek çok farklı kültür ve medeniye ev sahipliği yapan Kırşehir kendine özgü yöresel yemekleri ile öne çıkıyor. Kırşehir mutfağında her damak zevkine hitap edecek yemekler bulunuyor. Kırşehir’in en meşhur yemekleri arasında düğün çorbası, dövme ve çullama bulunmaktadır.

Kırşehir aynı zamanda 13. yüzyılın ünlü teşkilatlarından Ahilik teşkilatının merkezidir. Esnaf birliği olarak da bilinen Ahilik merkezlerinin amacı insanlara yardım etmektir. Ahilik merkezi Kırşehir’de günümüzde de aktif olarak varlığını devam ettirmektedir.

Kırşehir’in En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

Anadolu’nun kendine has tatları ile öne çıkan Kırşehir mutfağı genel olarak bakliyat ve et ağırlıklı bir mutfaktır. Ancak Kırşehir mutfağında Anadolu’nun taze sebze ve meyveleri de sıklıkla kullanılır. Özellikle nişan ve düğün gibi organizasyonlarda yöre halkı bölgenin kültürünü yansıtan yemekleri hazırlar ve tüketirler.

Şehirde ise hemen hemen tüm restoranlarda Kırşehir’in yöresel yemekleri servis edilmektedir. Kırşehir’in meşhur yemekleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Düğün çorbası

Çullama

Çömlek paça

Kırşehir köftesi

Çömlekte kuru fasulye

Çir yağlaması

Lepe sündürme

Ey yahnisi

Pancar çırpması

Pekmezli kete

Aside tatlısı

Bunlara ek olarak cevizli sucuk, besmeç, tarhana, kaman cevizi, pestil, dondurulmuş köftür, erişte, üzüm pekmezi, bulgur ve baharat çeşitleri de Kırşehir’den alınan hediyelik lezzetler arasında yer almaktadır. Kırşehir’den alınabilecek hediyelik eşyalar arasında oniks taşından üretilen dekoratif el yapımı ürünler öne çıkıyor.

Kırşehir’in kültürel geçmişini yansıtan oniks taşı biblo, vazo, satranç takımı gibi pek çok ürünün yapımında kullanılıyor. Bunlara ek olarak seccade ve Kırşehir motifli buzdolabı süsleri de en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında bulunuyor.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku