Kahramanmaraş’ın Neyi Meşhur? Kahramanmaraş’ın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

Kahramanmaraşın Neyi Meşhur Kahramanmaraşın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler
expand

KAYNAKCnnturk.com

Bununla beraber özel tarhana çorbası, pilavı ve Maraş paçası gibi pek çok yöresel lezzete sahip olduğunu ifade etmek gerekir. Elbette birbirinden özel el sanatları ile hazırlanmış dokuma ürünleri hediyelik eşya olarak ele alınabilir. Bununla beraber pek çok tarih ve kültürel açıdan yine gezilip görülmesi gereken şehirlerden biridir.

Kahramanmaraş’ın Neyi Meşhur?

Kahramanmaraş öncelikle dondurması ile meşhurdur. Şüphesiz Kahramanmaraş şehri üzerinden herkesin hakkında ilk olarak o lezzetli dondurması gelir. Yoğun sütü ve kreması ile beraber dolgunluğu üzerinden Harika bir lezzet sunar. Maraş dondurmasının dışında birbirinden yöresel yemeklere sahip olduğunu ifade etmek mümkündür.

Tabii bakır çaydanlıklar, cezveler, buzdolabı magnetleri ve daha pek çok eşyası ile birlikte yine hediyelik olarak harika seçenekler ile meşhurdur. Diğer yandan camiler, Türbeler, antik dönemden kalan eserler ile turistik açıdan da önemli bir yer taşıdığını söylemek gerekir.

Kahramanmaraş’ın En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

Kahramanmaraş yöresel açıdan birbirinden lezzetli yemekleriyle beraber ülkenin ziyaret edilmesi şehirlerinden biridir. Bu yöresel yemekleri birebir olarak Kahramanmaraş’a gidip görülmesi gereken lezzetler olarak öne çıkar.

– Maraş tarhana çorbası
– Acem pilavı
– Maraş paçası
– Maraş yoğurtlu Kebap
– Çöş börek Maraş mantısı
– Ravanda şerbeti
– Ekşili dövme çorbası

Yukarıda verilen birbirinden özel lezzetleri ile Kahramanmaraş önemli şehirlerden biridir. Aynı zamanda çok özel hediyelik eşyaları ile öne çıktığını söylemek mümkün. Bunlar içerisinde buzdolabı magnetleri, Bakır çaydanlıklar, cezveler, dövme dondurması ve Osmanlı çarıkları ile ön plana çıkar. Bu lezzetler ve hediyelik eşyalar Kahramanmaraş şehrine ait özel ürünlerdir.

Kahramanmaraş Şehrinde Gezilecek Yerler Nelerdir?

Kahramanmaraş kültür ve tarih dokusu ile beraber doğa alanları üzerinden önemli şehirlerden biridir. Bunlar içerisinde Kahramanmaraş Kalesi, Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi, Ulu Cami ve Abdülhamit Han Cami ile birlikte Taş han gibi yerler öne çıkar.

Aynı zamanda minyatür Kahramanmaraş kurtuluş Müzesi ve Taş Medresesi gibi daha pek çok farklı yer olduğunu söylemek gerekir. Her biri Türkiye’nin en önemli tarihi eserleri içerisinde gelir. Birbirinden lezzetli ve yöresel yemeklerin yanı sıra hediyelik eşyaları ile birlikte Kahramanmaraş şahitlik edilmesi gereken illerden biridir.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku