İsrail’in saldırısı BM yetkilisinin yayınına yansıdı

İsrail’in aylardır saldırdığı Gazze Şeridi’ne insani yardım hala yeteri kadar ulaşmıyor. Saldırıların başladığı günden itibaren 4. kez Gazze Şeridi’ne giden ve şu an Refah’ta olan Gazze İnsani Yardım ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü Sigrid Kaag bölgedeki durumun felaket boyutunda olduğunu söyledi ve “Konuşmaya başladığımızda dronları duyabiliyordunuz. Bu, insani yardım çalışanları ve her şeyden önce Filistinli sivillere hizmet etmeye çalıştığımız insanlar için çok ama çok zorlu bir ortam” ifadelerini kullandı.

BM Temsilcisi Kaag, Gazze’ye yardımların ulaşmamasında birden fazla faktör olduğunu vurgulayarak, “Her şeye izin verilmesi, koordine edilmesi gereken, yolların kamyonların hareket edemeyeceği kadar kötü durumda olduğu bir ortamda yakıtınız yoksa dünyanın en iyi sürücülerine sahip de olsanız kamyon bir santim bile ilerleyemez. Gazze’de faaliyet göstermek oldukça karmaşık” dedi.

Gazze’deki durumun giderek kötüleştiğini vurgulayan BM Yetkilisi Sigrid Kaag “Çok fazla yardıma, hemen ihtiyaç var” diyerek “Basit bir örnek; Gazze’deki jeneratörler can çekişir durumda. Yarın arızalanırlarsa son tesislerin çoğu da çalışmayı durduracak. Yedek parça meselesi değil, değiştirme meselesi. Hastanelerin rehabilitasyonu için de aynı şey geçerli. Sağlık hizmetlerine erişebilmek temel bir haktır” sözlerine yer verdi.

BM Temsilcisi Kaag, ABD’nin denizdeki yardım koridoru hakkında da “Biz her zaman iskeleyi, deniz koridorunu, Gazze’ye doğru türde malların ulaştırılmasında ek bir yol olarak gördüğümüzü söyledik. Bu ek bir şey. Ucuz olan arazinin yerini hiçbir zaman tutamaz. Kara her zaman daha efektif bir yoldur” şeklinde konuştu.

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

Haziran 22, 2024

ABD’de ticari faaliyetler Haziran’da arttı, fiyat baskıları azalıyor

S&P Global tarafından yapılan açıklamaya göre, imalat ve hizmet sektörlerini...

Haziran 22, 2024

Bakan Şimşek: Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine yeni vergi yok

Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA HABERİ: Pençe Kilit’ten acı haber: Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz şehit oldu

KAYNAK DHAŞehit Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz'un Hasancıklı Mahallesi’nde...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA: Diyarbakır ve Mardin’deki yangınlarda can kaybı 11’e yükseldi

Bakan Koca'nın paylaşımı şu şekilde;Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve...

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku