Ispanak Besin Değeri: Ispanak Kaç Kalori?

Ispanak Besin Değeri: Ispanak Kaç Kalori
expand

KAYNAKCnnturk.com

Ispanak Besin Değeri

Ispanak, A, E, C, K vitamini, kalsiyum, folik asit, demir, magnezyum, potasyum içeriği oldukça yüksek olan bir sebzedir. Antioksidan ve lif özelliği bakımından da kalp, kanser ve rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

 Ispanak yemeğinin içinde % 36,70 karbonhidrat, % 29,80 yağ, % 16,36 protein bulunur. 1 orta boy porsiyon ıspanak yemeğinin içinde 133,20 kalori bulunur. Ispanak yemeği içeriğinde ise, 10,00 Karbonhidrat (g), 8,12 yağ (g), 4,19 lif (g), 4,46 Protein (g), 918,55 potasyum(mg), 174,07 Kalsiyum (mg), 72,54 C Vitamini (mg), 294,58 Sodyum (mg), 1008,13 A Vitamini (ui), 5,54 ve demir bulunur.

Ispanak Kaç Kalori?

Zeytinyağlı Ispanağın 100 gramının içinde ortalama olarak 41 kcal kalori, aynı zamanda da 1 Porsiyon yani 275 gram Zeytinyağlı Ispanakta ise, 113 kalori bulunur. Zeytinyağlı ıspanak, E ve K vitaminleri ve lif bakımından en zengin besinler arasında yer alır.

Bir tabak Pirinçli Ispanak Kaç Kalori?

100 gr kadar haşlanmış ıspanağın besin değerlerinden olan karbonhidrat miktarı 4.3 gr, protein ve yağ miktarı 2.5 gr miktarı da 3 gr olarak belirlenmiştir. 1 tabak kadar pirinçli ıspanak yemeğinin kalori değeri ise, yaklaşık olarak 340 kalori olarak bilinir. 130 gr pirinçli ıspanak yemeğinin kalori değeri de yaklaşık olarak 170 kaloridir.

Taze Ispanak Kaç Kalori?

Ispanak oldukça düşük kaloriye sahip olduğundan diyet yapan kişilere özellikle tavsiye edilen besinler içinde yer alır. 100 gram çiğ ıspanağın içinde ise, yaklaşık olarak 17 kalori bulunur. Ispanak yemeğinde kullanabileceğiniz bir porsiyon ıspanak da ortalama olarak 26 kalori barındırır.

Bu kalori miktarı nedeni ile öğünlerinde ıspanak kullanarak, diyet yapan kişinin bir öğünde tüketilebileceği en uygun gıdalar arasında yer alır. Diyetinizde ıspanağı, öğlen ana yemeği olarak da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu ürünün içerdiği lifler sayesinde metabolizmanızın da çok daha hızlı çalışması sağlanır.

Kıymalı Ispanak Kaç Kalori?

Ispanağın faydalı mineral ve vitaminleri kıymanın içerdiği protein ile birleştiği zaman çok daha faydalı ve lezzetli bir ana yemek ortaya çıkar. Ama yemekte kullanılan yağ ve kıymanın da katkısı sonucunda bu yemekte kalori oranı biraz artabilir.

Orta boy porsiyon olarak tanımlanabilecek bir 220 gram kıymalı ıspanakta yaklaşık olarak 162 kalori bulunur. 1 çorba kaşığı kıymalı ıspanak ise ortalama 7 kaloridir. 100 gram kıymalı ıspanak yediğiniz zaman ortalama olarak 73 kalori tüketmiş olursunuz.

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

Haziran 22, 2024

ABD’de ticari faaliyetler Haziran’da arttı, fiyat baskıları azalıyor

S&P Global tarafından yapılan açıklamaya göre, imalat ve hizmet sektörlerini...

Haziran 22, 2024

Bakan Şimşek: Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine yeni vergi yok

Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA HABERİ: Pençe Kilit’ten acı haber: Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz şehit oldu

KAYNAK DHAŞehit Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz'un Hasancıklı Mahallesi’nde...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA: Diyarbakır ve Mardin’deki yangınlarda can kaybı 11’e yükseldi

Bakan Koca'nın paylaşımı şu şekilde;Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve...

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku