İngiltere ile serbest ticaret süreci: Müzakerelerin başlaması ne anlama geliyor?

KAYNAKCNN TÜRK

Türkiye ve İngiltere, Brexit sonrası gelişen ikili ilişkileri ekonomi ve ticaret alanında daha ileriye götürmeyi amaçlayan kapsamlı ve modern bir serbest ticaret anlaşması yapmak için müzakereleri başlattı.

Karar, Londra’da Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve İngiliz mevkidaşının görüşmesinde alındı. Bolat, müzakere için “iki ülkenin modern ekonomilerine daha uygun çağdaş bir anlaşma için bir fırsat olacaktır” yorumunu yaptı.

İngiltere ile serbest ticaret süreci: Müzakerelerin başlaması ne anlama geliyor

Yeni anlaşmanın hizmet ticareti, yatırımlar ve ilave tarım tavizlerini de içermesi bu sayede 2023’de 19 milyar doları aşan ticaret hacminin çok daha artması hedefleniyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından Ankara-Londra arasında ticaretin hangi temeller üzerinde yürütüleceğine ilişkin kapsamlı görüşmeler yapılmıştı. Türkiye ve İngiltere, geçen yıl temmuz ayında, mevcut anlaşmanın kapsamının geliştirilmesini ve modernize edilmesini kararlaştırmıştı. Yeni serbest ticaret anlaşması için ilk tur görüşmeler haziran ayında yapılacak. Müzakerelerin birkaç sene içinde tamamlanması ve her iki ülkenin meclislerinde onaylandıktan sonra belirlenen yürürlük tarihinde uygulamaya geçilmesi öngörülüyor.

Peki yeni anlaşmada neler olacak? Ankara ve Londra’dan yapılan açıklamalara göre, yeni anlaşmanın en önemli unsurlarından biri hizmetlerin kapsama alınması.

İngiltere ile serbest ticaret süreci: Müzakerelerin başlaması ne anlama geliyor

İngiltere, hizmet ihracında ABD’den sonra ikinci en büyük ülke konumunda. Hizmet sektörünün yanı sıra yeni anlaşma, yatırımlar ve tarım ürünlerinin ticaretinde kolaylıkları sağlayacak şekilde yazılacak. Yeni anlaşma, dijital ekonomiyi de kapsayacak.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklaya göre, güncellenmiş serbest ticaret anlaşması ile her iki ülkedeki iş dünyası için daha güçlü ve kapsamlı bir hukuki zemin tesis edilmesi de hedefleniyor.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku