“HPV aşısı, rahim ağzı kanseri için koruyucu”

HPV aşısı, rahim ağzı kanseri için koruyucu
expand

KAYNAKİHA

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Fuat Şengör, toplumun yapı taşlarının kadınlar olduğuna dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde, kadın sağlığı noktasında bilinçlendirme ve kaliteli bir yaşam sürülmesi için bir çalışma yapmaya karar verdiklerini dile getiren Şengör, “Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi kadınlarımızın en çok karşılaştığı problemlerde bunları erken tanı ve teşhis yöntemiyle daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini istiyoruz. Amacımız kadınlarımızı bilinçlendirmek. Bu toplantıyı ilk kez yapıyoruz ve devam ettireceğiz. Yani kadınlarımız iyi olursa çocuklarımız iyi olur ve geleceğimiz iyi olur. Biz burada asıl olarak kadınların sosyal hem psikolojik hem ruhsal ve bedensel yönden sağlığına dikkat etmesi ve bu konuda gerekli uyarıları yapmak istiyoruz. Sağlıklı bir gelecek için sağlıklı bir kadın sloganıyla bu toplantıları yapıyoruz” diye konuştu.

Rahim ağzı kanseri

Son yıllarda artan bir rahim ağzı riski olduğunu dile getiren Op. Dr. Şengör, “Bunda da en büyük rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsü, bu virüsle ilgili HPV virüs aşısı var. HPV virüs aşısı bazı ülkelerde 8-10 yaşlarında yapılmaya başladı. Biz de bu konuda insanları bilinçlendirmek ve bu HPV aşısı, rahim ağzı, kanser tarama programlarını öneriyoruz. HPV aşısı Türkiye’de de rutin uygulamaya girerse bu hastalığın önlenmesi, rahim ağzı kanserinin önlenmesi açısından daha iyi olacak” ifadelerine yer verdi.

Etkenleri

Rahim ağzı kanserini; erken cinsel ilişki, erken evlilik, çok doğum, kürtaj, rahim içi araç kullanmanın görülme sıklığını artırabildiğine değinen Op. Dr. Şengör, “Türkiye’nin muhafazakar ve demokrat yapısından dolayı bu biraz daha az, diğer ülkelere göre ama yaklaşık rahim ağzı kanseri Türkiye’de yüzde 5 ila 8 arasında gözüküyor. Aşı yüzde yüz çözüm değil ama HPV aşısıyla beraber rahim ağzı testlerini ve yani iyi bir jinekolojik muayenenin olması şart. Ama bir koruyucu, bunu da öneriyoruz” dedi.

Erken tanı

Erken tanının önemine değinen Op. Dr. Şengör, “Kadınların sağlığını bozan sorunlar 15 ile 55 yaş arasında ortaya çıkıyor. Sadece üreme çağındaki bayanlar için değil 15 yaşından itibaren mutlaka periyodik olarak bir muayene işleminin yapılması lazım” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Esra Ünal ile Op. Dr. Rıza Hakan Güralp de kadın hastalıkları konularıyla ilgili sunum gerçekleştirdi, soruları cevapladı.
Şengör, desteklerinden dolayı Kepez Belediyesi Halkla İlişkiler Daire Başkanı Selim Traş’a plaket takdim etti.

Toplantı, kadınların alanında uzman doktorlara soru sorması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku