Güney Kore, Rus büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

Güney Kore, Rus büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı
expand

KAYNAKİHA

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması’na Güney Kore’den tepki geldi. Güney Kore hükümetinden yapılan açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Kim Hong-kyun, Rusya‘nın Seul Büyükelçisi Georgy Zinoviev’i bakanlığa çağırdı, ülkesinin Rusya ve Kuzey Kore arasında imzalanan anlaşmadan duyduğu rahatsızlığı iletti. Kim, Büyükelçi Zinoviev’e Rusya’nın Kuzey Kore’ye yönelik askeri desteğinin Güney Kore’nin güvenliğine zarar verdiğini ve kaçınılmaz olarak Seul ile Moskova arasındaki ilişkiler üzerinde “olumsuz bir etki” oluşturacağını söyledi. Kim, Rusya’yı sorumlu davranmaya davet etti.

Rusya’nın Seul Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre Büyükelçi Zinoviev ise görüşmede, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki iş birliğinin üçüncü bir ülkeyi hedef almadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 24 yıl aradan sonra ilk kez ziyaret ettiği Kuzey Kore’de ülke lideri Kim Jong-un ile bir araya gelmiş, ikilinin karşılıklı iş birliğini yeni bir boyuta taşımak üzere Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladığı açıklanmıştı. Anlaşmada, “İki taraftan biri, tek bir ülkeden veya birkaç ülkeden gelen silahlı saldırı nedeniyle savaşa girerse diğer taraf, BM Anlaşmasının 51. maddesi ve Kuzey Kore ile Rusya Federasyonu yasaları uyarınca elindeki tüm imkanları seferber ederek gecikmeksizin askeri ve diğer yardımları sağlayacaktır” maddesi yer almıştı. Anlaşmanın ayrıca uzay, biyoloji, barışçıl nükleer enerji, yapay zeka, bilişim dahil birçok alanda değişim ve iş birliğini içerdiği belirtilmişti.

Öte yandan Kuzey Kore ile Rusya arasında imzalanan anlaşma, Güney Kore yönetiminin tepkisini çekmişti. Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chang Ho-jin dün Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Seul’ün şimdiye kadar Ukrayna’ya silah sağlamama konusundaki tutumunu yeniden gözden geçireceğini ifade etmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise resmi ziyaret çerçevesinde bulunduğu Vietnam’da yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin Ukrayna’ya silah sağlamasının “çok büyük bir hata” olacağı uyarısında bulunmuştu.

Temmuz 21, 2024

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAAFas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği...

Temmuz 21, 2024

Dışişleri’nden İsrail’e çok sert tepki: Yargılanacak ve hesap verecekler

KAYNAKİHADışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın bir sosyal medya...

Temmuz 21, 2024

Bangladeş’te protestocular kazandı… Kamuda kontenjan düşürülmesi mahkemeden döndü

KAYNAKCNN TÜRKGörüntüler iç savaş değil, hükümet karşıtı protestolardan. Burası Bangladeş.Ülkede...

Temmuz 21, 2024

Kimse bu kadarını beklemiyordu: Logan filminde Wolverine kaç yaşında? Logan filmi oyuncuları kimdir, nerede çekildi?

KAYNAKCnnturk.comLogan: Wolverine, James Mangold tarafından yönetilen ve Marvel Comics'in kurgusal...

Temmuz 21, 2024

Nasipse Olur filmi oyuncu kadrosu… Nasipse Olur oyuncuları kimler, konusu nedir?

KAYNAKCnnturk.comNasipse Olur nerede çekildi? Sinop'un Boyabat ilçesinde çekildi. NASİPSE OLUR FİLMİNİN...

Temmuz 21, 2024

Uzman isim anlattı: Merkez Bankası faizi düşürecek mi?

KAYNAKBuse Güngör / Cnnturk.com MuhabiriFaiz kararı 23 Temmuz Salı günü...

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAA Fas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği ve risk oluşturabileceğini dikkate alarak aşırı sıcaklık uyarısı yaptı. Kuzey Afrika’nın Akdeniz iklimine sahip

Daha Fazla Oku