FPS oyunlarda Nişan alma potansiyelinizi ortaya çıkarın

FPS oyunlarda Nişan alma potansiyelinizi ortaya çıkarın
expand

KAYNAKDonanım Günlüğü

Daha yüksek bir DPI her zaman daha mı iyidir? Tabii ki hayır. DPI herkese uyan tek bir yaklaşım değildir. DPI ayarlarınızı sizin için en iyi olana göre değiştirmek isabetliliğinizi, nişan almanızı ve genel oyun deneyiminizi geliştirecektir. Takip ve hızlı vuruşlarınızı geliştirmeye çalışıyorsanız, mouse hassasiyetinizi ayarlamak eksik bileşen olabilir.

DPI nedir?

İnç başına nokta (DPI), imlecinizin fiziksel harekete yanıt olarak ne kadar hareket ettiğini belirleyen, mouse’unuz hassasiyetinin ölçümü anlamına gelir. Daha yüksek bir DPI, imlecin daha az fiziksel hareketle ekranda daha fazla piksel kaplayacağı anlamına gelirken, daha düşük bir DPI aynı fiziksel hareket için daha yavaş imleç hareketiyle sonuçlanacaktır. Oyun tarzınıza uygun ideal hassasiyeti elde etmek için bir denge kurmak çok önemlidir.

Bazıları mouse hassasiyetini tanımlamak için CPI (inç başına sayım) ve DPI (inç başına nokta) terimlerini kullanabilir. Birçok oyun ekipmanı şirketi, teknik olarak farklı şeyleri tanımlasalar da bu terimleri birbirinin yerine kullanacaktır.
Oyun için Hangi DPI’ı Kullanmalıyım?

Kısa cevap 800 DPI ile başlamak ve oradan ayarlamaktır. Çoğu oyuncu 800 ile 2400 arasında bir DPI ayarı kullanacaktır. Bazıları bunu düşük olarak görebilir, ancak çoğu oyuncu için bu hassasiyet seviyesi çoğu oyun stili için işe yarayacaktır.
Tüm DPI ayarları türe ve kişisel tercihe bağlı olarak değişir veya kişinin kullandığı ekipmandan etkilenebilir. Çoğu DPI ayarı 400 ila 3600 arasında olacaktır.

Düşük DPI Ayarları

Çoğu FPS oyuncusu oynadıkları birçok oyun için yüksek DPI kullanırken, bazı oyunlar yüksek hassasiyet seviyeleriyle oynamak için çok sinir bozucu olabilir. Aşırı tıklamanın ekranda büyük kesintilere neden olabileceği bir oyun oynuyorsanız, işleri biraz geri çevirmek ve 800’den daha düşük bir değer kullanmak isteyeceksiniz. Düşük DPI aralığını göz önünde bulundurduğunuzda, 400-1200 arasında herhangi bir yere düşebilir.

Orta DPI Ayarları

Hassasiyetinizde ve imlecinizin hızında daha fazla istikrar arıyorsanız, Orta DPI ayarlarına girebilirsiniz. 800-2400 arasındaki DPI, oyuncuların çoğu çok oyunculu oyun arasında kolayca geçiş yapmasına yardımcı olur. Bu, çoğu oyuncunun doğruluğu artırmak için ayarlarında ince ayar yapabileceği aralıktır.

Yüksek DPI Ayarları

FPS (birinci şahıs nişancı) oyunlarıyla uğraşan herkes muhtemelen daha yüksek DPI ayarlarından hoşlanacaktır. 2400 – 3600 arasındaki herhangi bir DPI yüksek olarak kabul edilir; bu yüksek ayarlara uyum sağlayabilenler daha fazla yanıt verme özelliğinden faydalanacaktır. Daha yüksek DPI, oyunculara fiske atışları veya harita üzerinde 360 no-scope için mükemmel olan etkileyici imleç hızı verecektir. Dikkatli olun; daha yüksek DPI her zaman en iyisi değildir; hangi DPI’ın sizin için en iyisi olduğunu öğrenirken tutarlılıkta bir azalmaya dikkat edin.

FPS Oyunları için En İyi DPI Ayarı

Oyuncular, en iyi oyuncuları en iyi yapan donanım ve ayarların neler olduğunu bilmeyi severler. Bazı siteler, profesyoneller gibi oynayabilmeniz için profesyonellerin DPI ayarları için ne kullandıklarına dair fikir edinmenizi sağlar.

En iyi beş FPS oyununu ve her biri için profesyonellerin en yaygın DPI ayarlarını bir araya getirme özgürlüğünü kullandık. İşte yaygın DPI ayarlarının bir listesi:

Counter-Strike 2

CS2, hassas nişan alma ve hızlı refleksler gerektiren oldukça rekabetçi bir FPS’dir. Çoğu profesyonel oyuncu ve deneyimli oyuncu, daha iyi isabet için daha düşük DPI ayarlarını tercih etme eğilimindedir. CS:GO oyuncuları tarafından yaygın olarak 400 ila 800 DPI arasında bir aralık kullanılır. Daha kontrollü hareketlere olanak tanıyarak oyuncuların hedefleri takip etmesini sağlar.

Overwatch

Overwatch oynuyorsanız, hem durumsal farkındalık hem de hassasiyet gerektiren hızlı tempolu bir çatışmaya hazır olsanız iyi edersiniz. Overwatch için en uygun DPI, oyun tarzınıza ve kahraman tercihlerinize bağlı olarak değişebilir. Birçok oyuncu 800 ila 1600 DPI arasında değişen DPI ayarlarıyla başarıya ulaşıyor. Bu aralık, doğruluk ve manevra kabiliyeti arasında bir denge kurarak nişan almayı sürdürürken imlecin yumuşak hareket etmesini sağlar.

Rainbow Six Siege

Rainbow Six Siege’in taktiksel oynanışıyla ilgileniyorsanız, isabetlilik ve hızlı tepki sürelerinin bir kombinasyonuna sahip olmanız gerekir. CS:GO’ya benzer şekilde, düşük DPI ayarları genellikle Siege oyuncuları tarafından tercih edilir. Nişan almak için gereken kontrolü sağladıkları için 400 ila 800 arasındaki DPI ayarları Rainbow Six Siege için popülerdir.

Apex Legends

Çeşitli silah mekaniklerine sahip battle royale olan Apex Legends, tamamen kilitlenmek ve tetikte hızlı olmakla ilgilidir. Birçok oyuncu 400 ila 1200 DPI arasında değişen DPI ayarlarıyla başarıya ulaşıyor..

Valorant

Valorant, CS:GO ve Overwatch’ta bulabileceğiniz birçok benzer oyun öğesinden stilleri harmanlıyor. Düşük DPI ayarları, Valorant oyuncuları tarafından hassas nişan almak için yaygın olarak kullanılır. Valorant’ın 400 ile 1600 arasındaki DPI ayarları, oyun profesyonelleri arasında en sık kullanılan ayarlardır. Daha düşük DPI, doğru izleme ve yumuşak nişangah hareketleri sağlar.

Temmuz 23, 2024

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir? Rüyada Çocuk Doğurmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir?Rüyada doğum yapmak, rüyanın içeriğine...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Köfte Yemek Neye Yorumlanır?

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada köfte görmek kişinin...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Yumurta Kırmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir?Rüyasında kırık yumurta gören...

Temmuz 23, 2024

Erdoğan, Hatay’ın ana vatana katılışının yıl dönümünü tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın ana vatana katılışının yıl dönümünü...

Temmuz 23, 2024

Video Haber | Dilan Polat tahliye olacak mı?

KAYNAKCNN TÜRKTutuklanması, cezaevi günleri. Her şeyiyle gündem oldu. Cezaevinde 8...

Temmuz 23, 2024

Borsa günü düşüşle tamamladı

KAYNAKAABIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 83,22 puan azalırken, toplam...