Dünya’nın En Soğuk Yeri Hangisidir? Dünya’nın En Soğuk Yeri Kaç Derece?

Dünyanın En Soğuk Yeri Hangisidir Dünyanın En Soğuk Yeri Kaç Derece
expand

1983 yılında Antarktika’nın Doğu bölgesinde Rusya’ya ait olan Vostok istasyonunda -89,2 derecelik bir miktar ölçülmüş durumda. Bu soğukluk neredeyse dondurucu bir etki olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda nefes almanın mümkün olmadığı çok düşük sıcaklıkları olduğunu söylemek mümkündür.

Dünya’nın En Soğuk Yeri Hangisidir?

Dünyanın özellikle Kuzey Kutbu ile beraber Güney Kutbu en soğuk bölgeleri olarak öne çıkmaktadır. Ancak bu konuda 1983 yılında yapılan ölçüm neticesinde, dünyanın en soğuk bölgesi Antarktika’nın Doğu noktası olarak öne çıkmaktadır.

Rusya’ya ait olan vostok istasyonunda yapılan ölçümler, – 89,2 gibi bir dereceyi ortaya çıkarmıştır. Bu sıcaklık şimdiye kadar geçmişten günümüze ulaşmış, kayıt altına alınmış en düşük sıcaklık olarak öne çıkmaktadır. 1983 yılında yapılmış olan bu ölçüm, günümüzde hala geçerli olarak durumu korumaktadır.

Dünya’nın En Soğuk Yeri Kaç Derece?

Dünyanın en soğuk yeri Antarktika bölgesidir. Kuzey Kutbu olarak da ön plana çıkan Antarktika, yılın farklı zaman dilimlerinde değişik sıcaklıklar üzerinden ölçüm imkanı veriyor. Ancak özellikle 1983 yılında Rusya’ya ait olan Vostok istasyonu ile gerçekleştirilen ölçüm, şimdiye kadarki en düşük sıcaklığı kayıt altına almış durumda. Bu kayıt ise -89,2 derece olarak ifade edilmektedir.

Bu derece özellikle yaşamın mümkün olmadığı bir düşük sıcaklık olarak ön plana çıkar. Özellikle Dünya’nın güneşe uzaklığının farklı noktalarda değişmesiyle birlikte bu sıcaklığın ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Tabii iklim değişikliği ile beraber ayrıca bu sıcaklığın ileriki dönemlerde daha da düşebileceği olasıdır.

Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünyanın genel olarak en soğuk yerleri Güney Kutbu ile beraber Kuzey kutbunun uç noktalarıdır. Ancak özellikle Dünya ile Güneş arasında ortaya çıkan mesafe kapsamında, Antartika’nın doğusu bu noktada en soğuk kısmı ön plana çıkmaktadır. Bu noktada kayıt altına alınan derece eksik eden -89,2 derece olarak öne çıkıyor.

Aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabına da girmiş olan bu sıcaklık seviyesi, 1983 yılında kayıt altına alınmış durumda. Rusya’ya ait olan Vostok istasyonu üzerinden ortaya çıkarılmış olan bu düşük sıcaklık, herhangi bir canın yaşamasına imkan vermeyen ve elverişli olmayan bir nokta olarak öne çıkar.

Haziran 22, 2024

Kripto para borsası BtcTurk’e siber saldırı

Saldırıda 10 kripto paranın sıcak cüzdanları etkilenirken, soğuk cüzdanların güvende...

Haziran 22, 2024

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden bayram mesaisi

MUĞLA, (DHA)-MUĞLA Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sorunsuz bir bayram geçirmeleri için...

Haziran 22, 2024

Motokurye ve garsona bahşiş vergisi gelecek mi? Bakan Şimşek açıkladı!

KAYNAKCnnturk.comHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motokuryelerin ve garsonların bahşiş...

Haziran 22, 2024

Fenerbahçe’de sağlık kontrolleri başladı! Jose Mourinho…

KAYNAKCnnturk.comFenerbahçe’de yeni sezon antrenmanları başlamadan önce sağlık kontrollerine geçildi.Sarı-lacivertli kulüp,...

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku