Dünya’nın En Küçük Ülkesi Hangisidir? Dünya’nın En Küçük Ülkesi Kaç Kilometrekare?

Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir Dünyanın En Küçük Ülkesi Kaç Kilometrekare
expand

Dünya’nın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

Dünya’nın yüzey alanı en küçük olan ülkesi Vatikan’dır. İtalya’nın Roma şehri sınırları içerisinde yer alan Vatikan bağımsız, mikro bir devlettir. Vatikan’ın nüfusu yaklaşık 800 -900 kişi arasındadır.

Vatikan’ın resmi adı Vatikan Şehri Devleti’dir. Vatikan Şehri 1929 yılında Lateran Antlaşması ile bağımsızlığını kazandı. Vatikan şehrinin tarihi M.S 1. yüzyıla uzanmaktadır. Vatikan Papa tarafından yönetilen monarşik bir devlettir.

Papa’nın ikametgahı olan Vatikan Sarayı da Vatikan’da bulunmaktadır. Papa 1929 yılından beri evrensel otoritesini kullanmasına olanak sağladığı için bağımsız bir devlet olarak kurulan Vatikan Şehri’nde ikamet etmektedir.

Dünya’nın En Küçük Ülkesi Kaç Kilometrekare?

Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan Şehri Devleti’nin yüz ölçümü 0,49 kilometrekaredir. Vatikan Şehri, Tiber’in sağ kıyısının yakınında, bir zamanlar eski Vatikan Tepesi’nin bir parçası olan ve İsa’nın doğumundan önce üzerine bazı villaların inşa edildiği küçük bir yamaçta yer almaktadır.

Vatikan Ziyaret Edilebilecek Yerler

Vatikan şehrinin en önemli para kaynaklarından biri turizmdir. Vatikan Şehrinin en çok ziyaret edilen yerleri Sistine Şapeli, Aziz Petrus Bazilikası ve Vatikan Müzeleridir. Vatikan Müzeleri ve Aziz Petrus Bazilikası son derece popüler olan turistik yerlerdir. Sadece Vatikan Müzeleri 2021 yılında 4,3 milyon insan tarafından ziyaret edilmiştir.

Aziz Petrus Kilisesi 4. yüzyılda inşa edilen ve 16. yüzyılda yeniden inşa edilen en heybetli binadır. Havari Aziz Petrus’un mezarı üstüne dikilen yapı, Hıristiyan âlemindeki en büyük ikinci dini yapıdır. Vatikan şehrinde bulunan postane, gözlemevi, kiliseler, radyo istasyonu, telefon sistemi, eczane ve bankalar şehre aittir.

Aynı zamanda şehirde Papayı korumak için İsviçreli Muhafız Birlikleri görev yapmaktadır. Vatikan Şehri’nde vergi yoktur ve ürünler gümrükten muaftır.

Dünya’nın En Küçük Ülkesi Olan Vatikan Hakkında

Vatikan şehri büyük ölçüde Rönesans mimarı tarzında inşa edilmiştir. Şehirde Geç Rönesans ve Barok dönemi mimarisine de rastlamak mümkündür.

Vatikan’ın para birimi Euro’dur. Resmi dili: İtalyancadır.

Vatikan müzeleri 1410 odaya ve 3000 yıl öncesine dayanan kutsal emanetler ve sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Aziz Petrus Bazilikası dünyanın en büyük kilisesidir.

Vatikan Şehri’nin yarısını Vatikan bahçeleri kaplamaktadır. Vatikan bahçelerinin içerisinde kaktüs ağaçları, çeşmeler ve tarihi binalar bulunmaktadır.

“Vatikan” adı, Romalılar tarafından “Vatikan bölgesi” olarak bilinen geniş alanda bulunan Vatica veya Vaticum adlı bir Etrüsk yerleşiminden gelmektedir.

Haziran 22, 2024

Motokurye ve garsona bahşiş vergisi gelecek mi? Bakan Şimşek açıkladı!

KAYNAKCnnturk.comHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motokuryelerin ve garsonların bahşiş...

Haziran 22, 2024

Fenerbahçe’de sağlık kontrolleri başladı! Jose Mourinho…

KAYNAKCnnturk.comFenerbahçe’de yeni sezon antrenmanları başlamadan önce sağlık kontrollerine geçildi.Sarı-lacivertli kulüp,...

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku