Doğum sonrası bu belirtiler depresyon habercisi

Doğum sonrası bu belirtiler depresyon habercisi
expand

Doğum sonrasının ilk günlerinde çoğu kadında bir hüzün oluşur, uzunca bir zaman bedeninde taşıdığı bebeği artık karnında değildir ve bu durumda “annelik hüznü” görülebilmektedir. Doğumdan kısa bir süre sonra yükseliş yapar; ağlama hissi, unutkanlık, sinirlilik, üzüntü, çaresizlik, yalnızlık hissi, kaygı görülebilir. Fakat bu hüzünlü durum, annenin psikolojik ruh halini ciddi ölçüde bozmaz ve iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Hamilelik süreci her ne kadar fizyolojik gibi görünse de, yaşanan her değişim ruhsal alana da yansır. Birçok kadın, doğum sonrası fizyolojik, psikolojik, sosyal değişimlere adapte olmakta sorun yaşamazken, bazı kişiler bu sürece uyumda hafiften şiddetliye kadar değişim gösteren psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Gebeliğin sona ermesi, anne ve fetüs arasındaki yakınlığın da kaybıdır. Ayrıca, ilk doğumunu yapan anneler için bebekten önceki hayatın, değişen vücut yapısının, bağımsızlığın, kişisel alanının, iş ve mesleki alanın da değişimi ve kaybıdır. Toplumun doğum ile birlikte anne adayına yüklediği roller de, doğum sonrası kadınların üzerinde baskıya neden olabilmektedir.

Doğumdan hemen sonra başlayabileceği gibi, doğum sonrası ilk 1 yıl içerisinde de ortaya çıkan ve belirtilerin 2 haftadan uzun sürdüğü, sosyal uyumun bozulduğu durumda PostPartum (Doğum sonrası) depresyon riski olduğu gözden kaçmamalıdır.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kişi istemsiz olarak ağlama nöbetleri geçirebilir, ağlamaklı hal olabilir,umutsuzluk,yetersizlik,değersizlik duyguları,karamsar, hüzünlü bir ruh yapısı,kaygı ve panik durumu,öfke, gerginlik,içe kapanma,uyku sorunları,yeme sorunları (çok az ya da çok fazla yeme),yorgunluk,bebeğe karşı olumsuz duygular içinde olma,bebek için endişeli olma hali,düşünceleri toparlayamama, unutkanlık,hareket ve konuşmada yavaşlık,cinsel aktivitelerde azalma,ölüm, intihar düşünceleri gibi durumlar görülebilmektedir.

Doğum Sonrası Depresyonunu Tetikleyen Etkenler

Geçirilmiş depresyon öyküsü,kalıtımsal rahatsızlıklar,gelişimsel özellikler,fizyolojik değişim,yeterli sosyal destek görememe,eş desteğinin eksikliği, aile içi sorunlar,sosyoekonomik sorunlar,ani değişim gösteren yaşam olayları ayrılık, ölüm,adölesan gebelik,olumsuz beden imgesi,beklenmeyen prematüre doğum,plansız hamilelik,bebeğin doğum sonrası yoğun bakımda kalması,bebeğin bakımında hissedilen yetersizlikler,geçmiş olumsuz hamilelik ve doğum sonrası süreci, riskli gebelik gibi…

Kadının anne olma isteği, hamile olmasına hazır olduğu anlamına gelmemektedir. Anne olmayı istemek kadar; hamileliğe, doğuma da hem psikolojik hem fizyolojik olarak hazır olmak önemlidir. Hamilelik sürecinden memnun olan anne adayı gebelikteki değişimlere de kolay uyum sağlar.

Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, ”Bu süreçte, annenin kendine olan güvenini kazanması, yalnız kalmaması; eş ve aile tarafından sosyal destek sağlanması oldukça önemlidir. Bu duygular ile baş etmekte zorlanıyor ya da bu belirtileri gösteriyorsanız, ruh sağlığı profesyonellerinden destek alarak bu duygu durum ile baş etmenize katkı sağlayabilirsiniz.” dedi.

Haziran 22, 2024

ABD’de ticari faaliyetler Haziran’da arttı, fiyat baskıları azalıyor

S&P Global tarafından yapılan açıklamaya göre, imalat ve hizmet sektörlerini...

Haziran 22, 2024

Bakan Şimşek: Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine yeni vergi yok

Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA HABERİ: Pençe Kilit’ten acı haber: Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz şehit oldu

KAYNAK DHAŞehit Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz'un Hasancıklı Mahallesi’nde...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA: Diyarbakır ve Mardin’deki yangınlarda can kaybı 11’e yükseldi

Bakan Koca'nın paylaşımı şu şekilde;Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve...

Haziran 21, 2024

Güney Kore, Rus büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

KAYNAKİHA Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rusya Devlet Başkanı...

Haziran 21, 2024

Ozan Tufan, Süper Lig’e geri dönüyor! Anlaşma tamam…

Hull City'nin milli yıldızı Ozan Tufan, Süper Lig'e geri dönmeye...