Diyanet Ramazan fidyesi kaç TL? 30 günlük oruç fidyesi ne kadar?

Diyanet Ramazan fidyesi kaç TL 30 günlük oruç fidyesi ne kadar
expand

KAYNAKCnnturk.com

Fidye bedelinin ne kadar olduğu, 2024 Ramazan ayında gündem oldu. Müslümanların yerine getirmekle yükümlü olduğu mali ibadet olarak adlandırılan fidye bedelinin bu yılki tutarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Fidye aynı zamanda fitre miktarı olarak da ödenir. Fitre ve fidye, İslam dininde önemli yer tutan iki farklı ibadettir ve her ikisi de belirli koşullar altında mali bir yardım şeklinde gerçekleştirilir. Ancak, amaçları ve uygulama koşulları bakımından birbirlerinden farklıdırlar.

DİYANET RAMAZAN FİDYESİ 30 GÜNLÜK KAÇ TL?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı fitre bedelini 130 TL olarak belirledi. Buna göre 30 gün boyunca oruç tutamayacak olanların ise 3 bin 900 TL olarak ödemeleri gerekmektedir. Fidye ödemesi Ramazan’ın başlangıcında verilebileceği gibi, Ramazan’ın içinde veya sonunda verilebilir. Geçmiş Ramazan’dan oruç fidyesi borcu olan kişiler bu fidyeleri diledikleri bir vakitte ödeyebilir, bunun için bir sonraki Ramazan ayını beklemelerine gerek yoktur.

Diyanet Ramazan fidyesi kaç TL 30 günlük oruç fidyesi ne kadarFİTRE (FITIR SADAKASI) İLE İLGİLİ BİLGİLER

Amaç: Fitre, Ramazan ayının sonunda verilen ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan fakir ve muhtaç kişilere yardım amacı taşır. Bu yardımın, Ramazan Bayramı’nın ilk gününden önce yapılarak, herkesin bayram sevincini yaşaması hedeflenir.

Zamanı: Fitre, Ramazan ayı boyunca oruç tutulduktan sonra, bayram namazından önce verilir. Ancak Ramazan’ın son günlerinde verilmesi daha yaygındır.

Kimler Verir: Her Müslüman’ın kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler adına fitre vermesi gerekir, eğer maddi durumu yeterliyse.

FİDYE İLE İLGİLİ BİLGİLER

Amaç: Fidye, oruç tutamayacak durumda olan (yaşlılık, sürekli hastalık gibi nedenlerle) ve bunun yerine oruç tutamamanın telafisi olarak verilen mali yardımdır. Fidye, oruç tutamayan kişinin yerine geçen her gün için fakir bir kişiye yedirme yükümlülüğüdür.

Zamanı: Fidye, oruç tutulamayan her gün için gerekli olup, bu günlerin sayısına göre hesaplanır ve Ramazan ayı içinde veya sonrasında verilebilir.

Kimler Verir: Oruç tutamayacak durumda olan ve bunun yerine fidye vermesi gereken kişiler, sürekli hastalığı olanlar veya yaşlılık gibi nedenlerle oruç tutamayacak kişilerdir.

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku