Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile MLC arasında iş birliği mutabakatı imzalandı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile MLC arasında iş birliği mutabakatı imzalandı
expand

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi‘nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, yürütülen uluslararası çalışmalar kapsamında, Başkan Prof. Dr. Göksel Aşan’ın Malezya’da bulunan önemli finans kurumlarının üst düzey yöneticileri ile bir dizi temasta bulunduğu belirtildi.

İslami finans alanında faaliyetlerini yürüten uluslararası kurumların üst düzey temsilcilerinin katılımıyla Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen “Global Forum on Islamic Economics and Finance” etkinliği kapsamında Finans Ofisi ile İslami finans alanında dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olan MLC arasında iş birliği mutabakatı imzalandı.

Başkan Aşan ve MLC Başkanı Tan Sri Azman Mokhtar tarafından imzalanan mutabakat ile İslami finans ürünlerinin desteklenmesine yönelik iş birliği yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“Bu kapsamda; İslam ekonomisi faaliyetlerini desteklemek için uluslararası finansal çalışmaların geliştirilmesini teşvik etmek ve bu alanda eğitim programları seminerler, çalıştaylar ve ortak araştırma projeleri ile bilgi ve becerileri artırmayı hedefleyen girişimler üzerinde iş birliği yapılması amaçlanmaktadır. 

Söz konusu temaslar kapsamında, Malezya Merkez Bankası (BNM) Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Zaylani Mohamad Zahid ile yapılan görüşmede, iki ülkedeki İslami finans alanındaki gelişmelere dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Ülkenin önde gelen finans kuruluşlarından Maybank’ın Grup Bşk. ve CEO’su Dato’ Khairussaleh Ramli ile yapılan görüşmede, İslami finans ve yatırımcı ilişkileri ele alınarak, İslami finans alanında Türkiye ve Malezya arasında gerçekleştirilebilecek iş birlikleri değerlendirildi.

Küresel İslami finansal hizmetler sektöründe uluslararası standartların belirlenmesi doğrultusunda çalışmalarını yürüten Islamic Financial Services Board (IFSB)’un Genel Sekreteri Dr. Ghiath Shabsigh ile yapılan görüşmede ise, iki ülke arasındaki iş birliği imkanları ele alındı.

İslami finans alanında çalışan ilk küresel danışmanlık firmalarından olan Amanie Advisors’ın kurucusu Tan Sri Mohd Daud Bakar ile iki ülke arasında İslami finans alanında yürütülecek ortak projelere ilişkin konular görüşüldü.

Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, İslami finans alanında faaliyetlerini yürüten uluslararası kurumların üst düzey temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen, “Global Forum on Islamic Economics and Finance” etkinliğinin “Advancing Global Cooperation to Propel Islamic Nations to a Better Future” başlıklı oturumuna panelist olarak katılarak konuşmalarını gerçekleştirdi.”

Haziran 22, 2024

Kripto para borsası BtcTurk’e siber saldırı

Saldırıda 10 kripto paranın sıcak cüzdanları etkilenirken, soğuk cüzdanların güvende...

Haziran 22, 2024

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden bayram mesaisi

MUĞLA, (DHA)-MUĞLA Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sorunsuz bir bayram geçirmeleri için...

Haziran 22, 2024

Motokurye ve garsona bahşiş vergisi gelecek mi? Bakan Şimşek açıkladı!

KAYNAKCnnturk.comHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motokuryelerin ve garsonların bahşiş...

Haziran 22, 2024

Fenerbahçe’de sağlık kontrolleri başladı! Jose Mourinho…

KAYNAKCnnturk.comFenerbahçe’de yeni sezon antrenmanları başlamadan önce sağlık kontrollerine geçildi.Sarı-lacivertli kulüp,...

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku