Çocuklarda bu yürüyüş şekline dikkat

Çocuklarda bu yürüyüş şekline dikkat
expand

Parmak ucunda yürüme, yürümeye yeni başlayan ve 2 yaşın altındaki çocuklarda sıkça görülebilen bir durumdur. Altta yatan bir hastalık olmazsa eğer çocuklarda 2 yaşından sonra bu durumun düzelmesini beklemekteyiz.

Parmak ucunda yürüme oldukça yaygındır. Beş buçuk yaşında, normal gelişim gösteren çocukların %2’si hala parmak ucunda yürüyebilmektedir. Gelişimsel bozuklukları veya gecikmeleri olan çocukların %41’i de bu yaşlarda parmak ucunda yürümektedir.

Parmak ucunda yürümenin en sık nedenleri nelerdir?

Kısa Aşil Tendon: Topuk kemiği ile baldır kaslarını birbirine bağlayan aşil tendonun kısalığı parmak ucunda yürümenin nedenlerinden birisi olabilir.

Serebral Palsi: Doğum öncesinde, doğum sırasında veya doğum sonrasında gelişimini tamamlamamış beynin hasarlanması sonrası görülen bu hastalıkta parmak ucunda yürüme sıkça karşımıza çıkan bir durumdur.

Kas Hastalıkları: Kas liflerinin alışılmadık bir şekilde hasar görmeye yatkın olduğu ve zamanla zayıfladığı bu hastalık grubunda bazen parmak ucunda yürüme meydana gelebilir. Çocuğunuz parmak ucunda yürümeye başlamadan önce normal yürüyorsa bu tanı daha olası olabilir.

Otizm: Parmak ucunda yürüme, çocuğun iletişim kurma ve başkalarıyla etkileşime girme becerisini etkileyen otizm spektrum bozukluklarıyla da ilişkilendirilmiştir.

Parmak ucunda yürüme tanısı konulur?

Parmak ucunda yürüme tanısı genellikle hastanın yürüyüşünün gözlemlenmesi, fizik muayene ve gereklilik halinde yapılan görüntüleme yöntemleri ile konulabilmektedir.

Tedavisi nedir?

Doç.Dr.Aybars Kıvrak,” Bazı çocuklar zaman zaman parmak ucunda, zaman zaman da topukları tam olarak yere basarak yürüyebilirler. Alışkanlıklara bağlı olarak bu şekilde yürüyen çocuklarda genellikle tedavi gerekmez. Ancak ayak bileğinin arkası çok sert olan hastalarda çocuğun yaşına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları, alçılamalar veya ortezler ile tedavisi mümkündür. Bunun yanı sıra bazı hastalarda botulinium toksini uygulamaları da faydalı olabilmektedir. İlerlemiş veya inatçı vakalarda cerrahi tedavi gerekmektedir. Çocuğunuzda parmak ucunda yürüme varsa eğer, tedavinin gecikmemesi için en kısa zamanda bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilmektedir.”dedi.

Temmuz 21, 2024

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAAFas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği...

Temmuz 21, 2024

Dışişleri’nden İsrail’e çok sert tepki: Yargılanacak ve hesap verecekler

KAYNAKİHADışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın bir sosyal medya...

Temmuz 21, 2024

Bangladeş’te protestocular kazandı… Kamuda kontenjan düşürülmesi mahkemeden döndü

KAYNAKCNN TÜRKGörüntüler iç savaş değil, hükümet karşıtı protestolardan. Burası Bangladeş.Ülkede...

Temmuz 21, 2024

Kimse bu kadarını beklemiyordu: Logan filminde Wolverine kaç yaşında? Logan filmi oyuncuları kimdir, nerede çekildi?

KAYNAKCnnturk.comLogan: Wolverine, James Mangold tarafından yönetilen ve Marvel Comics'in kurgusal...

Temmuz 21, 2024

Nasipse Olur filmi oyuncu kadrosu… Nasipse Olur oyuncuları kimler, konusu nedir?

KAYNAKCnnturk.comNasipse Olur nerede çekildi? Sinop'un Boyabat ilçesinde çekildi. NASİPSE OLUR FİLMİNİN...

Temmuz 21, 2024

Uzman isim anlattı: Merkez Bankası faizi düşürecek mi?

KAYNAKBuse Güngör / Cnnturk.com MuhabiriFaiz kararı 23 Temmuz Salı günü...

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAA Fas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği ve risk oluşturabileceğini dikkate alarak aşırı sıcaklık uyarısı yaptı. Kuzey Afrika’nın Akdeniz iklimine sahip

Daha Fazla Oku