Çilek Besin Değeri: Çilek Kaç Kalori?

Çilek Besin Değeri: Çilek Kaç Kalori
expand

KAYNAKCnnturk.com

Çilek, tatlı, ekşi ve aromatik bir tada sahiptir. Yüksek C vitamini içeriğiyle bilinir ve antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda lif, folat, potasyum ve magnezyum gibi sağlık için faydalı besin maddeleri de içerir. Yaz meyvesi olarak bilinse de modern tarım teknikleri sayesinde birçok bölgede mevsim dışında da bulunabilir.

Çileğin tüketim şekli oldukça çeşitlidir. Genellikle taze olarak tüketilir, ancak reçel, marmelat, pasta, kek gibi birçok tatlı ve atıştırmalık tarifinde de kullanılır. Ayrıca smoothie, milkshake ve dondurma gibi içecek ve tatlılarda da sıkça tercih edilir. Besleyici ve lezzetli olmasının yanı sıra, çilek aynı zamanda çeşitli sağlık yararlarına da sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir, sindirime destek olabilir, cilt sağlığını iyileştirebilir ve kalp sağlığını koruyabilir.

Çilek Besin Değeri

Bir orta boy kase çileğin 7,64 g karbonhidrat, 0,67 g protein ve 0,3 g yağ bulundurmaktadır. 1 kase çilekte aynı zamanda 1 mg sodyum ve 153 mg potasyum da bulunur. 100 gram çilekte 16 mg kalsiyum, 12 mg A vitamini, 58,8 mg C vitamini ve 0,41 mg demir bulunmaktadır.

Çilek Kaç Kalori?

100 gram çilek ortalama olarak 32 kaloriye denk gelir. 1 orta boy çilek 4 kalori olurken bir orta boy kase çilek ortalama 46 kalori içermektedir. Çilek, genellikle ilkbahar ve yaz aylarında taze şekilde tüketilebilen bir meyvedir.

Çilek Besin Değeri: Çilek Kaç KaloriÇilek Faydaları Nelerdir?

Kalp hastalıklarına karşı korur. İçinde flavosit ve ellajik asit olduğundan kalp için faydalı bir meyve olarak karşımıza çıkar. İçindeki yüksek antioksidan sayesinde kan damarlarını gevşetir ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Bilişsel fonksiyonları geliştirir. Doğal yaşlanma sebebi ile ortaya çıkan kas aktivitesinin kontrolü ve hafıza kaybı ileri yaşta yaygın şekilde karşılaşılan sorunlardır. Serbest radikaller gençlerde beyin ve sinir sisteminin erken yaşlanmaya neden olabilir. Hücre metabolizmasına zarar veren serbest radikaller stresi ortaya çıkar. Çilek, içindeki C vitamini sayesinde sinir sisteminin de güçlenmesini sağlamaktadır.

Alerji ve astım belirtilerini hafifletir. İltihap önleyici özellikleri vardır ve çileğin düzenli olarak tüketilmesi göz sulanması ve kızarıklık gibi alerjik belirtileri ortadan kaldırır. Çilekte bulunan C vitamini sayesinde astım belirtileri de ortadan kalkar.

Kansere karşı koruma sağlar. İçindeki C vitamini, folat, kuersetin, kemferol ve antosiyanin sayesinde kanserli hücrelerin vücutta çoğalmasını engeller.

 Çilek Hangi Mevsimde Yenir?

İlkbahar ve yaz mevsimi çileğin tüketilmesi için en uygun mevsimler olarak bilinmektedir. Genelde mayıs ayı geldiği zaman pazarlarda ya da marketlerde çilek görülmeye başlanır. Çilek temmuz ayına kadar taze bir şekilde tüketilebilen bir meyvedir.

Çileğin kış mevsimi geldiği zaman paketli bir şekilde satılmaya devam ettiğini de görmek mümkündür. Fakat en taze ve en organik çilek mayıs ve haziran aylarında tüketilir. Ayrıca isterseniz satın aldığınız ya da yetiştirmiş olduğunuz çilekleri bir seneye kadar derin dondurucuda saklayabilir ve kış ayları geldiği zaman da tüketebilirsiniz.

Bu nedenle olabildiği kadar olgun ve sert olanları seçip dolaba koymadan önce de buzlu suda yıkamak gerekir. Daha sonrasında herhangi bir şekilde hava almayacak poşete koymak ve derin dondurucuda saklamak gerekir. Bu sayede 1 seneye kadar buzluktan alıp çilekleri taze şekilde tüketebilirsiniz.

Temmuz 21, 2024

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAAFas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği...

Temmuz 21, 2024

Dışişleri’nden İsrail’e çok sert tepki: Yargılanacak ve hesap verecekler

KAYNAKİHADışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın bir sosyal medya...

Temmuz 21, 2024

Bangladeş’te protestocular kazandı… Kamuda kontenjan düşürülmesi mahkemeden döndü

KAYNAKCNN TÜRKGörüntüler iç savaş değil, hükümet karşıtı protestolardan. Burası Bangladeş.Ülkede...

Temmuz 21, 2024

Kimse bu kadarını beklemiyordu: Logan filminde Wolverine kaç yaşında? Logan filmi oyuncuları kimdir, nerede çekildi?

KAYNAKCnnturk.comLogan: Wolverine, James Mangold tarafından yönetilen ve Marvel Comics'in kurgusal...

Temmuz 21, 2024

Nasipse Olur filmi oyuncu kadrosu… Nasipse Olur oyuncuları kimler, konusu nedir?

KAYNAKCnnturk.comNasipse Olur nerede çekildi? Sinop'un Boyabat ilçesinde çekildi. NASİPSE OLUR FİLMİNİN...

Temmuz 21, 2024

Uzman isim anlattı: Merkez Bankası faizi düşürecek mi?

KAYNAKBuse Güngör / Cnnturk.com MuhabiriFaiz kararı 23 Temmuz Salı günü...

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAA Fas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği ve risk oluşturabileceğini dikkate alarak aşırı sıcaklık uyarısı yaptı. Kuzey Afrika’nın Akdeniz iklimine sahip

Daha Fazla Oku