Budizm Nedir, Neleri Savunur? Budiist Kimlere Denir?

Budizm Nedir, Neleri Savunur Budiist Kimlere Denir
expand

Hayatta yer alan Izdırap, tatminsizlik ve acının kaynaklarını açıklamak suretiyle bunları gidermek için yollar gösteren bir inanç şeklinde ifade edilir. Günümüzde pek çok farklı meditasyonu olan, güçlü tarihi bulunan en önemli dinlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda buna inanan ve bunun öğretilerini yayan kişiler olarak da Budist şeklinde bilinmektedir.

Budizm Nedir?

Bugün dünya çapında 500 milyondan fazla inananı bulunan, Hindistan’dan başlamak suretiyle Güneydoğu ile Doğu Asya’ya kadar uzanan dini bir inançtır. Genel olarak din ile beraber aynı zamanda felsefi yapıyı ele almış bir bütün şeklinde anlatmak mümkün. Çünkü Budizm dendiği zaman hayatı en sade ve en sakin şekilde, doğru öğretiler altında yaşamak biçiminde ön plana çıkar.

Dünyanın hırslarından uzaklaşmak, tatminsizlikten ve acılardan kurtulmak ya da bunlara karşı mücadele ederek yollar aramak biçiminde ön plana çıkar. Üstelik hala her geçen sene daha fazla inanan kitlesi kazanan bir dini inanç olduğunu söylemek mümkündür.

Budizm Nedir, Neleri Savunur Budiist Kimlere DenirBudizm Neleri Savunur?

Budizm Özellikle 5 farklı ilkesi ile birlikte öne çıkan dünya çapındaki en önemli dini inançlar içerisinde gelmektedir.

– Can almaktan kaçınmak

 – Hırsızlık yapmamak

 – Yalan söylemekten kaçınmak

 – Cinsel suistimalden kaçınmak

 – Sarhoş edici olan maddelerden uzak kalmak

Bu şekilde 5 temel felsefe ve ilkesi ile birlikte Budizm ön plana çıkar. Aynı zamanda acı ve tatminsizlik ile birlikte ızdırabın kaynaklarını açıklamak, bunlardan kurtulmak için yol aramak olarak değerlendirilir.

Budist Kimlere Denir?

Budizm dininde olan ve bu inancı benimseyen kişi veya kişiler Budist olarak ifade edilir. Aynı zamanda bu kişiler Budizm üzerinden öğretilerini dünya çapında yaymaya çalışır. Tabii bununla beraber Budizm öğretilerini ve inancını da benimseyerek yaşarlar. Milattan önce 563 ve 483 yılları arasında, günümüzde Buddha olarak bilinen Siddhrtha Gautama tarafından kurulmuş bir dini inançtır.

Her ne kadar günümüzde Hindistan’da zaman içerisinde gücünü kaybetmiş olsa bile, Güneydoğu Asya ile birlikte uzak doğuda hala önemli bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün. Hatta şu an için dünya çapında 500 milyon kadar Budizm inancı taşıyan Budistler olduğunu söylemek gerekir.

Budizm Anlayışı Nedir?

Katı riyazetten ve aşırı dünya birleşmeden uzak kalmak, Bir orta yol takip etmek suretiyle bunun neticesinde hakikate ulaşmak Budizm anlayışını taşır. Özellikle dünyanın getirdiği tüm hırslardan uzaklaşmak, tatminsizlik ve ızdırap ile acıdan uzaklaşarak buna yol bulmak şeklinde önemli bir felsefeye de sahiptir.

Kaynak: Makalenet

Mayıs 22, 2024

Commerzbank gümüş için fiyat tahminlerini güncelledi

2024 sonu için gümüş fiyatı tahminini 29 dolar/ons seviyesinden 30...

Mayıs 22, 2024

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

KAYNAKİHAÇankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Avrupa Obezite Günü'...

Mayıs 22, 2024

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık...

Mayıs 22, 2024

Maliye’den ”Demir Yumruk” operasyonu! Sektör yakın takipte

KAYNAKCNN TÜRKMALİYE'DEN 2 FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZADemir-çelik sektörü Hazine...

Mayıs 22, 2024

Çiçek Desenleri Festivali başlıyor

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, gelecek yıldan...

Mayıs 22, 2024

Mersin’de uyuşturucu madde operasyonu; 2 gözaltı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de uyuşturucu madde ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda 2...

Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başlıkları: Okuryazarlık becerileri gerekiyor. Dijital okuryazarlık çok çok

Daha Fazla Oku