Bu dünyadan ”Kazım Koyuncu” geçti…

KAYNAKCNN TÜRK

TÜRKÇE, LAZCA ŞARKILAR SÖYLEDİ

Sıcacık bir Ağustos ayıydı, heyecanla karşılanmış bir milenyumun ikinci yılında Beyoğlu’ndaki müzik marketlerden anadilinin ari, duru sözleriyle bir genç müziğini, kendine özgü ses rengiyle, gösterişsiz fakat içten bir şekilde milyonlara duyuruyordu.

Uzun saçları, kot ceketi ve o döneme göre “Pek siyasi” bulunan tişörtü ile fotoğraflarda boy gösteren bu gencin adı Kazım Koyuncu’ydu.

7’si Lazca 4’ü Türkçe olmak üzere müzik marketlerde yerini alan 11 şarkılık veya albümü, hem Karadeniz müziğine yeni bir soluk katacak hem de milyonlara hep bir ağızdan Lazca şarkılar söyletecekti… Şöhretinin zirvesini, şarkılarının süslediği Gülbeyaz dizisiyle yaşadı.

KAZIM KOYUNCU SIRADIŞI TARZIYLA RENK KATTI

Kazım Koyuncu, bir hayranının deyimiyle, şarkıları dinleyeni çocukluğunun ormanlarına götüren genç müzisyen, 7 Kasım 1971’de Artvin Hopa’da geldi dünyaya.

İki şeyin temelini çocukken babasının yardımıyla attı, okumanın ve müziğin…

6 çocuklu Koyuncu ailesinin biricik babası Cavit Koyuncu, kitapları okumayı, bilgiyi öyle severdi ki, ailesinin geçimini sağladığı bakkal ve berber dükkânı, gençlerin kitap-gazete okuduğu adres haline gelmişti. Oğlu Kazım da yetiştiği bu kültürün filizlerini gençliğe adım attığı ilk yıllarda verdi. O mandolin kursunun ardından, amcasının Almanya’dan getirdiği, “Telinin kokusunu aldım” dediği gitarı bir daha bırakmayacaktı. Puslu memleketin parlak ezgilerini tüm Türkiye’ye tanıtacaktı.

Lazca rock müzik yapan bu grup, Koyuncu’nun hayatı boyunca çizeceği yola işaret ediyor, çevresel olaylara tepki göstermekten geri durmuyordu. Ancak grubun 1998’de dağılmasıyla Kazım, Karadeniz türkülerini kendi gönlünden geldiği kadarıyla yeniden yorumlamaya başladı.

Solo ilk albümü Viya’ydı… Anlamı ise dalgaların üzerinde süzülmek, özgürleşmekti. Her zaman doğanın, barışın yanında oldu ve vazgeçmeye de hiç niyeti yoktu.

2.albümü Hayde ile Türkiye’yi kasıp kavurdu. Tam da sesini, derdini, anlatmak istediklerini duyurmaya başladığı o yılda, yemyeşil memleketinin acı zehri, Çernobil’in hain hediyesi onun da yakasına yapışmıştı. Kanser olduğunu öğrendi. Güzel olacak.

KAZIM KOYUNCU, KANSERDEN HAYATINI KAYBETTİ

Durumu gittikçe ağırlaşan Koyuncu, 2006’da “Dünyada Bir Yerdeyim” albümünü çıkardı. Sözü tükenmiyordu, nefesi tükenmeye başlamıştı. Sahneden, dinleyenlerinden hiç vazgeçmedi. Ama tazecik ömrü, bir başka albüm daha çıkarmaya yetmedi.

Temmuz 23, 2024

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir? Rüyada Çocuk Doğurmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Doğum Yapmak Ne Anlama Gelir?Rüyada doğum yapmak, rüyanın içeriğine...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Köfte Yemek Neye Yorumlanır?

Rüyada Köfte Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada köfte görmek kişinin...

Temmuz 23, 2024

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Yumurta Kırmak Neye Yorumlanır?

Rüyada Kırık Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir?Rüyasında kırık yumurta gören...

Temmuz 23, 2024

Erdoğan, Hatay’ın ana vatana katılışının yıl dönümünü tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın ana vatana katılışının yıl dönümünü...

Temmuz 23, 2024

Video Haber | Dilan Polat tahliye olacak mı?

KAYNAKCNN TÜRKTutuklanması, cezaevi günleri. Her şeyiyle gündem oldu. Cezaevinde 8...

Temmuz 23, 2024

Borsa günü düşüşle tamamladı

KAYNAKAABIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 83,22 puan azalırken, toplam...