Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (10 Haziran 2024)

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu (10 Haziran 2024)
expand

Cuma günü Brent petrolün varil fiyatı 80,38 dolara kadar yükseldi ve günü 79,62 dolardan tamamladı. Sabah saatlerinde ise yüzde 0,19 artarak 79,77 dolara çıktı. Aynı anda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 75,61 dolardan işlem gördü.

Yaz aylarında artan seyahatlerin petrol talebini yükselteceği beklentisi fiyat artışında etkili oldu. Çarşamba günü ABD’de açıklanacak ham petrol ve benzin stokları verilerinin talebe dair ipuçları vermesi bekleniyor.

Ayrıca, ABD’de petrol sondaj kulelerinin sayısının azalması ve Orta Doğu’daki jeopolitik riskler de arz endişelerini artırarak fiyatları yükseltti. Baker Hughes’un verilerine göre, ABD’deki petrol sondaj kulelerinin sayısı Mayıs başında bir önceki haftaya göre 4 azalarak 492’ye düştü, son bir yılda ise 64 azaldı.

Dün Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) 3 gemiyi vurduklarını açıkladı. Ayrıca, Husiler ABD ve İngiltere’nin Yemen’in başkenti Sana’ya yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) de Yemen’deki Husilerin 11 BM personelini alıkoyduğunu bildirdi. Bu jeopolitik gerginlikler petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı da piyasaların odağında. ABD’de işsizlik oranının yükselmesine rağmen tarım dışı istihdam verisinin beklentileri aşması, Fed’in bu yıl sadece bir kez faiz indirimine gideceğine yönelik tahminleri güçlendirdi ve bu durum petrol fiyatlarındaki artışı sınırladı. Fed’in eylül ayında faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 83’ten yüzde 51’e, kasım ayı için ise yüzde 81’den 77’ye düştü. Çarşamba günü Fed’in politika faizini sabit tutması bekleniyor.

Uzmanlar, arz-talep dengesine ilişkin ipuçları verecek olan ve yarın açıklanacak OPEC aylık petrol piyasası raporuna odaklandı. Teknik olarak, Brent petrolde 80,22 ile 81,28 dolar aralığının direnç, 79,16 ile 78,10 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Temmuz 21, 2024

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAAFas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği...

Temmuz 21, 2024

Dışişleri’nden İsrail’e çok sert tepki: Yargılanacak ve hesap verecekler

KAYNAKİHADışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın bir sosyal medya...

Temmuz 21, 2024

Bangladeş’te protestocular kazandı… Kamuda kontenjan düşürülmesi mahkemeden döndü

KAYNAKCNN TÜRKGörüntüler iç savaş değil, hükümet karşıtı protestolardan. Burası Bangladeş.Ülkede...

Temmuz 21, 2024

Kimse bu kadarını beklemiyordu: Logan filminde Wolverine kaç yaşında? Logan filmi oyuncuları kimdir, nerede çekildi?

KAYNAKCnnturk.comLogan: Wolverine, James Mangold tarafından yönetilen ve Marvel Comics'in kurgusal...

Temmuz 21, 2024

Nasipse Olur filmi oyuncu kadrosu… Nasipse Olur oyuncuları kimler, konusu nedir?

KAYNAKCnnturk.comNasipse Olur nerede çekildi? Sinop'un Boyabat ilçesinde çekildi. NASİPSE OLUR FİLMİNİN...

Temmuz 21, 2024

Uzman isim anlattı: Merkez Bankası faizi düşürecek mi?

KAYNAKBuse Güngör / Cnnturk.com MuhabiriFaiz kararı 23 Temmuz Salı günü...

Fas’ta aşırı sıcaklık uyarısı

KAYNAKAA Fas Meteoroloji Kurumu, sıcaklıkların ülke genelinde 46 santigrat dereceye ulaşabileceği ve risk oluşturabileceğini dikkate alarak aşırı sıcaklık uyarısı yaptı. Kuzey Afrika’nın Akdeniz iklimine sahip

Daha Fazla Oku