Bamyanın Besin Değeri: Bamyanın Kaç Kalori?

Bamyanın Besin Değeri: Bamyanın Kaç Kalori
expand

Bamyanın Besin Değeri

Bamya besin değeri yüksek bir sebze olarak karşımıza çıkar. A, C, K vitaminleri açısından zengin olan bamya demir ve magnezyum bakımından da zengindir. 100 gram bamyada günlük alınması gereken folik asit miktarının %20’si alınmış olur.

100 gramlık bamyada 30 kalori vardır. 100 gram bamyada 84 mg kalsiyum, 70 mg A vitamini, 1,3 mg demir ve 36 mg C vitamini bulunmaktadır. 1 su bardağı bamyada 24 kalori vardır. Bunun %49’u karbonhidrat, %47’si protein ve %4’ü de yağdır.

Bamyanın Kaç Kalori?

Bamyanın %23’ü karbonhidrat, %22’si protein, %2’si yağdan oluşur. 1 su bardağı bamya 24 kalori barındırır. Uzun süre tok tutması ve sağlıklı olması nedeniyle bamya birçok kişi tarafından tercih edilir. Bamya, sıcak seven bir sebzedir ve ülkemizde de yetiştirilmektedir. 

Bamyanın Besin Değeri: Bamyanın Kaç KaloriBamyanın Faydaları Nelerdir?

Bamya kilo verme sürecinde destek olacak sebzeler arasında yer almaktadır. Lifli bir sebze olduğundan bağırsakların çalışmasını sağlar ve gün boyu tok tutar. Bamya mide asidini dengelediği için mide rahatsızlıklarını da önler. Özellikle ülser ve reflü gibi ciddi mide rahatsızlıklarında bamya tüketilmesi önerilir. Bitkisel kaynaklı protein almak isteyen kişiler genellikle bunu bamyadan alırlar.

Bamya içinde yüksek oranda bitkisel protein barındıran bir sebzedir. Antioksidan olarak A ve C vitamini bakımından zengindir ve vücudunuzdaki zararlı maddeleri bamya tüketerek atabilirsiniz. Cilt sağlığını da olumlu etkileyen bamya göz problemlerinin de önüne geçmenizi sağlar. Su oranı yüksek bir sebze olduğu için kabızlık gibi bağırsak sorunlarının önüne geçmek için düzenli bir şekilde bamya tüketilmesi önerilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de bamya tüketilmelidir. 

Bamya Hakkında Bilgiler

Bamya, sıcak iklim seven ve özellikle Batı Afrika ile Güney Asya’da yetişen bir bitkidir. Bamyanın toplanması için olgunlaşması beklenmez ve oldukça çekirdekli bir yapısı bulunur. Birçok ülkede sebze yemeklerinin daha lezzetli olması için tercih edilen bamya tek başına da tüketilen bir besindir.

Şifaları fazla olan bamyanın tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Ülkemizde de yetiştirilen bir sebze olan bamya Sultani, Amasya, Bornova ve Balıkesir’de yetiştirilir. Bamya özellikle de beslenmesine dikkat eden ve kilo vermek isteyen kişilerin tükettiği bir sebzedir. Lifli bir sebze olmasından dolayı hem sindirim sistemini destekler hem de uzun süre tokluk sağlar.

Kaynak: Makalenet

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

Haziran 22, 2024

ABD’de ticari faaliyetler Haziran’da arttı, fiyat baskıları azalıyor

S&P Global tarafından yapılan açıklamaya göre, imalat ve hizmet sektörlerini...

Haziran 22, 2024

Bakan Şimşek: Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine yeni vergi yok

Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA HABERİ: Pençe Kilit’ten acı haber: Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz şehit oldu

KAYNAK DHAŞehit Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz'un Hasancıklı Mahallesi’nde...

Haziran 21, 2024

SON DAKİKA: Diyarbakır ve Mardin’deki yangınlarda can kaybı 11’e yükseldi

Bakan Koca'nın paylaşımı şu şekilde;Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve...

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku