Av Köpeği Özellikleri Nelerdir? Av Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Av Köpeği Özellikleri Nelerdir Av Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır
expand

KAYNAKCnnturk.com

Av Köpeği Özellikleri Nelerdir?

Av köpeği özellikleri arasında, tüy rengi ve özellikleri ön planda tutulmaktadır. Av köpeklerinin tüy rengi erkek av köpeklerinde kahverengi ve beyaz, dişilerde kahve- beyaz ya da düz kahverengidir.
İnce tüylü av köpeklerinin dişi ve erkek türlerinde kısa tüyler bulunmaktadır. Av köpeklerinin göz renkleri bal rengindedir.

Burunları ten rengi olarak görülmektedir. Burun delikleri aralıklıdır. Av köpeklerinin en önemli görevlerinden biri de koku tespitidir. Dişi av köpeklerinin dudak yapıları erkeklerde ,22’lik kısımda ayrık, %83,78’lik bölümde ise normaldir. Av köpeklerinde dişler ayrık ve normal olarak görülebilmektedir. Dişilerin tamamında makas tipi çeneye sahip oldukları ve alt çenenin üst çeneye kenetlenmiş olduğu görülmektedir. Ferma özelliği(habercilik) avını tespit ederek avcıyı bilgilendirmekte aynı zamanda avı ürkütmemektedir. Bu harekete ferma denmektedir.

Av Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Av köpekleri görev hayvanlarıdır. Avcıların işlerini kolaylaştırdıkları ve can dost olduklarından bakılıp beslenmektedir. Av köpekleri av dönemleri ve av dönemleri dışında beslenme şekilleri farklıdır. Av dönemlerinde daha aktif olduklarından güçlü gıda alması gerekmektedir. Av dışı zamanlarda rutin beslenme devam etmektedir. Haftanın kaç günü ava gidildiği, av bölgesi koşulları değerlendirilerek beslenme uygulanmaktadır. Av köpeği maması da kullanılabilmektedir, av köpekleri ev yemekleriyle de beslenebilmektedir. Ev yemeğiyle beslenebilen av köpekleri sebze, meyve, et türevleri, kılçıksız balık yiyerek beslenebilmektedir.

Av Dönemi ve Av Dışı Dönem Farkı Nedir?

Av köpeklerinde av süreci ve av dışı süreçler arasındaki en büyük fark aktivite ve beslenme şekilleridir. Av köpeği mamaları verilebilse dahi av dönemlerinde av köpekleri proteinden zengin beslenmelidir. Haftada 2-3 gün ava gidilecekse av köpeği iyi beslenmelidir. Hazır mama seçerken de çok özenli davranmak gerekmektedir. Yüksek fiyatlı mamanın daha iyi olduğu anlaşılmamalıdır. Tamamen tersi durum olabilmektedir.

Haziran 13, 2024

KKM’de gerileme devam ediyor

Kur Korumalı Mevduat tutarı 2 trilyon 98 milyar 146 milyon...

Haziran 13, 2024

Kırşehir bayram namazı saat kaçta? Kırşehir 2024 Kurban Bayramı namazı vakti, saati Diyanet

KAYNAKCnnturk.comKurban Bayramı’nda bayram namazı sonrasında kurban ibadetini yerine getirecek olan...

Haziran 13, 2024

Bursa Valiliği’nden Sinan Ateş’in ablası Selma Ateş’le ilgili açıklama

Bursa Valiliği'nden yapılan açıklama şu şekilde;12.06.2024 günü bazı basın yayın...

Haziran 13, 2024

Adana bayram namazı saat kaçta 2024? Adana Kurban Bayramı namazı vakti Diyanet!

KAYNAKCnnturk.comAdana bayram namazı saatleri mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle gündemde yer...

Haziran 13, 2024

SON DAKİKA… Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde

TCMB toplam rezervleri, 7 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre...

Haziran 13, 2024

Hizbullah, İsrail sınırına füze atıyor: CNN TÜRK ekibi sıcak nokta Lübnan sınırında!

İsrail-Lübnan sınırında süren gerilimde tansiyon düşmüyor. Gazze’deki savaşın Lübnan’a da...

KKM’de gerileme devam ediyor

Kur Korumalı Mevduat tutarı 2 trilyon 98 milyar 146 milyon liraya geriledi. Haberin Devamı Haberin Devamı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Kur Korumalı Mevduata ilişkin

Daha Fazla Oku