Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı
expand

Asgari ücrete bu yıl ara zam olacak mı?” tartışması sürerken Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda da asgari ücrete ilişkin önemli değerlendirmeler yer aldı.

İlave ücret güncellemesi olmamasının dezenflasyon sürecini destekleyeceği belirtildi. Enflasyon gerçekleşmelerinin doğrudan veya dolaylı olarak ücretler üzerinden hizmet sektörü fiyatlama davranışını etkilediği ifade edilen raporda hizmet sektörünün ağırlığını oluşturan üç alt gruba işaret edildi.

Lokanta, otel, kira ve ulaştırma gruplarının hizmet sektörünün yüzde 58,5’ini oluşturduğu belirtildi.

Enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde çalışanın satın alma gücünün korunması için ücretlerin enflasyon gerçekleşmeleriyle telafi edilmesinin emek yoğun olan hizmet sektöründe geçmiş enflasyonun önemini artırdığı ifade edildi. Geçmiş hizmet enflasyonun ise yaklaşık yüzde 40’ının bir sonraki çeyreğe aktarıldığı belirtildi.

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı

Geriye doğru endekslemenin yani geçmişteki enflasyona göre; fiyat belirlemenin, başta kira alt grubu olmak üzere hizmetler sektöründe yaygın olduğu tespiti de paylaşıldı. Olası bir zam durumunda rakamın ise 3 ya da 4 bin liralık bir artışın konuşulduğu ifade ediliyor.

ARA ZAMIN ENFLASYONA ETKİSİ

Ekonomistler, enflasyon raporundaki değerlendirmelerin olası bir ara zammın yıl sonu enflasyon tahminini bozabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

Merkez Bankası Başkan Fatih Karahan’ın 2023 yılı enflasyon hedefine ilişkin hükümete gönderdiği açık mektupta da “Asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesisi açısından kritik önemde” ifadesine yer verilmişti.

TEMMUZ AYINDA YAPILACAK EMEKLİ VE MEMUR ZAMLARI NETLEŞİYOR! 

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Temmuz ayı zamları arasında “Asgari ücrete ara zam gündemde yok” demişti. Asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacağından diğer zam oranlarına da sosyal refah payı yansıtılmamış olacak.

Doç. Dr. Ekonomist Filiz Eryılmaz’a göre; Ocak ayındaki gibi Temmuz ayında sosyal refah payının yer almaması oranları beklentinin altını düşürecek. “Buna bir de Temmuz ayı enflasyon beklentisi eklendiğinde zamlar beklenin altında kalabilir” diyen Eryılmaz, Haziran ayıyla beraber enflasyon oranlarında düşüş yaşanacağı beklentisini hatırlattı.

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı

İşte Eryılmaz’ın o açıklamaları;

“Temmuz ayında zam oranlarına sosyal refah payı yansıtılmayacak. Memur ve memur emeklisine tıpkı Ocak ayındaki gibi toplu sözleşme ve enflasyon farkı yansıtılacak. Ancak bilindiği gibi açıklamalara göre; enflasyon Temmuz ayında düşecek. Bu da demek oluyor ki zam oranları beklentinin altında kalacak. Öte yandan Bakanlıklar şu an tasarruflara yönelik politika izlediğinden emeklilerin beklediği seyyanen zam yansıtılmayabilir. Yani bu beklentilerin çok altında olan bir durum. Kamu harcamalarında da kısıtlamalara gidildi. Tüm bunların tablosuna baktığımızda zam oranları beklentinin altında kalabilir.”

Haziran 22, 2024

Motokurye ve garsona bahşiş vergisi gelecek mi? Bakan Şimşek açıkladı!

KAYNAKCnnturk.comHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motokuryelerin ve garsonların bahşiş...

Haziran 22, 2024

Fenerbahçe’de sağlık kontrolleri başladı! Jose Mourinho…

KAYNAKCnnturk.comFenerbahçe’de yeni sezon antrenmanları başlamadan önce sağlık kontrollerine geçildi.Sarı-lacivertli kulüp,...

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku