Akşener AK Parti’ye mi geçiyor? Erdoğan-Akşener görüşmesinin perde arkası

Akşener AK Partiye mi geçiyor Erdoğan-Akşener görüşmesinin perde arkası
expand

KAYNAKCNN TÜRK

Dicle Canova’nın edindiği kulis bilgileri şöyle:

Akşener-Erdoğan görüşmesi sonrası aile fertlerinden birine büyükelçilik istediği ya da Akşener’in Cumhur İttifakı’nda girebileceği gibi iddialar ortaya atıldı. Bunların doğru olup olmadığını araştırdım. Meral Akşener‘in genel başkanlığı sırasında yakın kurmay kadrosunda yer alan ve halen Akşener ile güçlü bir iletişimi bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Burak Akburak ile konuştum.

Akşener AK Partiye mi geçiyor Erdoğan-Akşener görüşmesinin perde arkası

AKBURAK: İDDİALAR UYDURMA, TÜRKİYE ELE ALINDI

Burak Akburak, ‘Meral Akşener artık sade bir parti üyesi. Resmi bir görevi yok. Cumhurbaşkanı ile de herkes ile de görüşebilir. Kim görüşmek isterse onunla görüşür. Buna özgür özel de Ekrem İmamoğlu da dahil. Siyasette 30 yılı geçirmiş Türkiye’nin tanıdığı, saçının renginin bile trend topic olduğu bir lider. Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en büyük Türk kadın siyasetçisi. Bir aile ferdine büyükelçilik istediği iddiaları çöp, tamamen uydurma. Görüşmede kendisine gelen bir teklif de yok. Cumhurbaşkanı’nın eğer kafasından bir şey geçerse söyleyebilir ama Meral Akşener’in böyle bir beklentisi yok. Bu öyle bir görüşme değildi, genel konular ele alındı. Türkiye konuşuldu, günlük değerlendirmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı yerel yönetimlerle ilgili bilgiler verdi, anayasa konuşuldu’ dedi.

Akşener AK Partiye mi geçiyor Erdoğan-Akşener görüşmesinin perde arkası

AKŞENER’E YAKIN İSİMLER: İYİ PARTİ’Yİ BIRAKTI SİYASETİ DEĞİL

‘İyi bir görüşme oldu, İstişareler sürecek mesajları’ veriliyor. Meral Akşener’in genel başkanlığı bıraktığı, siyaseti bırakmadığı vurgulanıyor. ‘Akil insan gibi, bir ombudsman gibi siyasette olacaktır’ deniyor.

‘GÖRÜŞME İYİ PARTİ GENEL MERKEZİNE SÜRPRİZ OLDU’

İYİ Parti cephesinde ise dünden beri epey tartışılıyor bu görüşme. Elbette artık Akşener, İYİ Parti’de resmi bir göreve sahip olmadığı için partiyi bağlayan bir durum yok ama siyasi okuma yapılmaya çalışılıyor. Dün o görüşmeden genel merkezin önden haberi olmadı, sonrasında Akşener Dervişoğlu’nu arayıp bilgi verdi. Pazartesi günü Dervişoğlu’nu partide ziyaret etmiştim. Orada da sormuştum ‘Akşener ile görüşüyor musunuz?’ diye. Zaman zaman konuştuklarını söylemişti. İki isim arasında diyalog var ama Erdoğan ile Akşener görüşmesi dediğim gibi genel merkeze de sürpriz oldu dün.

Parti grubunda ve tabanda bu durum yankı buldu. Bazı değerlendirmeler yapılıyor. Mesela ‘Akşener’in Erdoğan ailesi ile eskiden iyi bir ilişkisi olduğu, genel başkanlığı bıraktıktan sonra yeniden o ilişkilerin canlandırıldığı tespitlerini yapanlar var. Hatta Cumhur İttifakı liderleri ile şu an arası iyi. Görüşme imkanları bundan sonra da her zaman olacaktır’ diye tespitte bulunanlar var.

Akşener AK Partiye mi geçiyor Erdoğan-Akşener görüşmesinin perde arkası

‘GÖRÜŞME TALEBİ AKŞENER’DEN GİTTİ’

Dün söylemiştim, nisan ayında bir telefon görüşmesi gerçekleşti Akşener ile Erdoğan arasında. O konuşmada yüz yüze de bir araya gelelim diye sözleştiklerinden bahsediliyor. Dünkü görüşme bunun bir sonucu deniyor ve Erdoğan’ın ‘görüşelim’ çağrısına karşılık dünkü randevu talebinin Akşener’den gittiği konuşuluyor.

GÖRÜŞME 7 YILDIR NİYE OLMADI DA ŞİMDİ OLDU?

‘Bu görüşme 7 yıldır niye olmadı da şimdi oldu?’ sorgulamalarına karşı da ‘Akşener genel başkanken randevu isteseydi bu kapı açıktı’ mesajı veriliyor.

GÖRÜŞMENİN SONUÇLARI NE OLUR?

Peki, bunun sonuçları ne olur? Kulislerde Akşener’in bu görüşme ile gücünü korumayı hedeflediği tespitleri yapılırken İYİ Parti’den CHP’ye kayışın da bu görüşme sonrası durabileceğini düşünenler var. Bir de Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı arasındaki ikinci görüşme öncesi Akşener ile Cumhurbaşkanı’nın bir araya gelmesini, Erdoğan’ın ‘Herkesle görüşüyorum’ mesajını verme amaçlı yaptığını düşünenler var. Böylece Özgür Özel ile görüşmelerinin de bu kapsam içinde değerlendirilmesini sağlama amaçlı olduğu tespitleri yapılıyor.

MHP GÖRÜŞMEYE NE DİYOR?

MHP cephesinden de görüşmeye ilişkin nabız tuttum. Parti kaynakları, ‘Cumhurbaşkanı istediği ile görüşür, bizim açımızdan bir rahatsızlık söz konusu değil’ mesajını verdi. Başka da yorum yapılmadı.

Haziran 22, 2024

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.comEURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A...

Haziran 22, 2024

ABD’de konut satışları üst üste 3. ayda da düştü

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamada, ikinci el konut...

Haziran 22, 2024

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.comBeşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı...

Haziran 22, 2024

Aile Destek Ödemeleri temmuzda bitiyor mu? Aile Destek Ödemeleri ne zaman bitecek?

KAYNAKCnnturk.com Aile Destek Programı çerçevesinde, ailelere yapılacak ödemeler, hanede kişi...

Haziran 22, 2024

ABD’de ticari faaliyetler Haziran’da arttı, fiyat baskıları azalıyor

S&P Global tarafından yapılan açıklamaya göre, imalat ve hizmet sektörlerini...

Haziran 22, 2024

Bakan Şimşek: Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine yeni vergi yok

Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:Motokurye gelirlerine, garsonların bahşişine...

En güzel gol Mert Müldür’den…

KAYNAKCnnturk.com EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ikinci maçlar bugün tamamlanacak. A Millî Futbol Takım’ımız Portekiz’le kozlarını TSİ 19.00’da paylaşacak. Günün ilk mücadelesi grubumuzda yer alan

Daha Fazla Oku

Beşiktaş’tan transfer açıklaması

KAYNAKCnnturk.com Beşiktaş, Paul Onuachu’nun adının kulüple anılması ve yeni sezonda siyah-beyazlı formayı giyeceğinin iddia edilmesi üzere resmî bir açıklama yaptı. Beşiktaş, söz konusu haberlerin gerçeği

Daha Fazla Oku